Mała kuchnia – wielkie rozwiązania. Dowiedz się, jak praktycznie zaprojektować wnętrze
Przy aranżacji niewielkiej kuchni, ważne jest wykorzystanie każdego wolnego centymetra. Na co sugerujemy zwrócić uwagę, urządzając małą kuchnię? Jakie kolory wybrać do małej kuchni? Sprawdź nasze porady!
Estetyczne i praktyczne rozwiązania
W pierwszym kroku podczas urządzania kuchni określ układ szafek, rodzaj sprzętu AGD i to, gdzie będzie najlepsze miejsce na stolik lub składany blat. Możliwości są ogromne, ale pamiętaj, że dużo zależy od rozkładu pomieszczenia. Wśród popularnych wariantów ustawienia mebli najczęściej spotykamy układy w kształcie litery U, L, I, z szafkami górnymi lub bez, ze sprzętem pod zabudowę albo z wolnostojącym.
Jak urządzić małą kuchnię, żeby była piękna i funkcjonalna? Poniżej znajdziesz praktyczne rozwiązania!
Kuchnia marzeń? Poznaj nasze style
Co ważne, specjaliści projektujący serię mebli dołożyli starań, aby jak najbardziej ułatwić decyzje, a w efekcie cieszyć się wymarzoną i praktyczną kuchnią. Ze względu na to, że w małych pomieszczeniach liczy się każdy centymetr jest wiele rozwiązań, dzięki którym kuchnię można zaaranżować funkcjonalnie. Poniżej kilka podpowiedzi.
Otwieranie szuflad i szafek
Innym praktycznym sposobem, który ułatwi Ci codzienne czynności w kuchni, są specjalne systemy otwierania szafek, np. push to open. Takie rozwiązanie nie wymaga montowania uchwytów, więc zabudowa kuchenna jest jednolita i spójna, a wnętrze optycznie się powiększa.
W podobnym charakterze pomiędzy szafkami można zamontować specjalne organizery i relingi. Wśród z nich znajdują się haczyki na łyżki, chochle, a także półki. Jest też możliwość przytwierdzenia do nich podstawki np. pod tablet. Dzięki niej podczas gotowania można mieć stale widoczny przepis, a urządzenie, na którym jest wyświetlany będzie zabezpieczone przed uszkodzeniem, zachlapaniem czy zalaniem. Co więcej, tego typu półki mogą zdobić kuchnię. Wystarczą ustawione na nich przezroczyste pojemniki z ryżem, makaronem lub przyprawami, aby dodać wnętrzu niepowtarzalnego uroku.
Zabudowa pod sufit
Dobrym pomysłem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest również zabudowa pod sufit. W najwyższych szafkach można schować przedmioty, po które rzadko się sięga. Dzięki temu że pozostaną osłonięte, kurz i osad nie będą się na nich zbierać. Najwyższe szafki, tzw. nadstawki, są nieco płytsze, dzięki czemu sięgnięcie po rzeczy nie będzie trudne. W tym rozwiązaniu nie trzeba się bać, że wysoka zabudowa przytłoczy i tak nie za dużą kuchnię. Zapobiegną temu przede wszystkim jasne kolory frontów, które optycznie powiększą przestrzeń, szczególnie w połączeniu z białym sufitem. Świetnym przykładem wysokiej zabudowy jest aranżacja ze zdjęcia poniżej. Uwagę zwraca również pomysłowe wykorzystanie szafki pod skosem - ustawienie na niej pojemników zamienia ją w wygodną półkę.
Oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie optycznie powiększy niewielką przestrzeń. Do małej kuchni wybierz delikatne lampy, które nie przytłoczą wnętrza. Świetnym rozwiązaniem są reflektory lub oprawy natynkowe. Pamiętaj też o oświetleniu przestrzeni roboczej. Możesz wykorzystać do tego taśmy LED lub oprawy podszafkowe.
Wysoka zabudowa
Dobrym pomysłem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest również wysoka zabudowa. W najwyższych szafkach sugerujemy schować przedmioty, po które rzadko sięgasz. Dzięki temu, że pozostaną osłonięte, kurz i osad nie będą się na nich zbierać. Wysoka zabudowa sprawi, że wnętrze wyda się wyższe i bardziej harmonijne.
Kolory do małej kuchni
Wybór odpowiednich kolorów jest ważny, może sprawić, że nawet mała kuchnia będzie wydawać się większa i bardziej przytulna. Tutaj sprawdzą się biel, beże i szarości.
Biały optycznie powiększa przestrzeń. To kolor, który odbija światło, dzięki czemu sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Możesz połączyć białe ściany z delikatnymi dodatkami w pastelowych kolorach, aby stworzyć subtelne kontrasty.
Beżowy to kolor, który dodaje ciepła i przytulności. Jest doskonałym wyborem dla małych kuchni, bo sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przyjazne i komfortowe. Te barwy sprawdzą się na ścianach, meblach czy dodatkach, tworząc spójną i harmonijną atmosferę. Kombinacja beżu z białym lub jasnym drewnem stworzy delikatny, minimalistyczny wystrój.
Szarość to szykowna propozycja, która sprawdzi się w kuchniach loft, nowoczesnych aranżacjach oraz klasycznych wnętrzach. To kolor neutralny, który nie przytłacza przestrzeni, a jednocześnie dodaje jej nowoczesności. Jasny szary na ścianach czy meblach może być doskonałą bazą dla innych kolorów i wzorów, tworząc spójny i harmonijny wystrój.
Mała kuchnia w bloku
Podczas planowania ustawienia możesz zachowywać zasadę trójkąta. O co w niej chodzi? Jego kąty wyznaczają położenie pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Dzięki tej regule układ kuchni będzie ergonomiczny, czyli dostosowany do Twoich potrzeb i wygody. Czy tę metodę możemy zastosować w każdej kuchni? Niestety, w małych kuchniach układ pomieszczenia pozwala jedynie na zabudowę w kształcie litery I. Jest ona o tyle trudna, że wszystkie elementy ustawiamy wzdłuż jednej ściany. Zalecamy wtedy zacząć od lodówki, następnie zaplanować miejsce na blat roboczy, a zakończyć na kuchence. To zwiększy Twoją wygodę użytkowania tej przestrzeni.
Pierwszym sposobem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest zawieszenie dodatkowej półki pomiędzy szafkami. To doskonałe miejsce na ustawienie potrzebnych w kuchni akcesoriów, ziół, przypraw lub przetworów. Dzięki temu szybko sięgniesz po potrzebne przedmioty.
Ciekawą opcją są także otwarte półki. Pełnią funkcję dekoracyjną, ale są też bardzo praktyczne. Ustawisz na nich przedmioty, po które często sięgasz, np. książki kucharskie.
Chcesz wykorzystać każdy centymetr w swojej niewielkiej kuchni? Doskonale to rozumiemy! Umów się na spotkanie z naszym projektantem, który pomoże Ci stworzyć kuchnię marzeń!
Projektowanie kuchni
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaki kolor pasuje do małej kuchni?
Jasny kolor, na przykład biały lub pastelowy, świetnie pasuje do małej kuchni, nadając jej wrażenie większej przestrzeni.
Jakie płytki na podłogę do małej kuchni?
W małej kuchni świetnie sprawdzą się płytki o większych rozmiarach. Dlaczego? Duże kafle stworzą jednolitą podłogę, bez wielu łączeń. Pamiętaj, że małe płytki optycznie pomniejszą wnętrze.
Jaki stół do małej kuchni?
Do małej kuchni polecamy niewielki, składany stół, który łatwo dostosujesz do swoich potrzeb. Dobrym pomysłem jest też stół z szufladą, bo zapewni Ci dodatkowe miejsce do przechowywania.