Mała kuchnia w stylu loft. Zainspiruj się!

Urządzenie małej kuchni w bloku może być wyzwaniem. Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jak urządzić niewielką kuchnię w stylu loft? Podpowiadamy!

Jak urządzić małą kuchnię?

W małej kuchni liczy się funkcjonalność i estetyka. W pomieszczeniu muszą znaleźć się sprzęty AGD: piekarnik, zmywarka, lodówka, okap i zlewozmywak. AGD zajmuje dużo miejsca, ale ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez piekarnika, prawda? Dlatego do małej kuchni wybierz małe AGD. Zamiast standardowych piekarników i płyt grzewczych o szerokości 60 cm, postaw na mniejsze wersje o szerokości 45 cm. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce bez rezygnacji z komfortu. Ważnym elementem kuchni jest też miejsce do przygotowywania potraw. Najlepiej, jeśli na blat roboczy wygospodarujesz między 80 a 120 cm.

Kolejnym istotnym aspektem są funkcjonalne meble kuchenne. Pojemne szafki, szuflady i systemy cargo pozwolą Ci na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W małych kuchniach warto zdecydować się na wysoką zabudowę. Dzięki wysokim szafkom zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Artykuł Czytaj więcej

Jak urządzić małą kuchnię? Dobór płytek, mebli, kolorów – poznaj nasze inspiracje!

Zaaranżowanie niewielkiej kuchni może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli liczy się nie tylko funkcjonalność, ale także estetyka. W tym pomieszczeniu muszą się przecież znaleźć podstawowe sprzęty AGD, zlew, blat itd. Podpowiadamy, jak stworzyć atrakcyjne wizualnie, a zarazem praktyczne miejsce do przyrządzania i spożywania posiłków. W wielu polskich domach oraz mieszkaniach kuchnia pełni też bowiem funkcję jadalni.

Materiały i kolory w kuchni loft

W kuchni w stylu loftowym dominują surowe materiały: beton, szkło, metal i cegła. Nieodłącznym elementem takiego wnętrza jest również drewno. Aby podkreślić loftowy styl, zastosuj ograniczoną paletę barw. Do najpopularniejszych odcieni należą: czarny, szary i biały.

Charakterystyczne dla stylu loftowego kolory i materiały zobaczysz na poniższej aranżacji. Betonowa ściana, szare meble kuchenne, czarna bateria, zlew i uchwyty tworzą surową bazę. Całość dobrze współgra z drewnianym blatem i panelem ściennym. Podobne zestawienie kolorystyczne widać na podłodze – szare panele w kuchni połączono z drewnianymi panelami w części jadalnianej. Takie rozwiązanie pozwala podzielić małą przestrzeń na dwie strefy

Jakie meble do kuchni industrialnej?

Już wiesz, jakie kolory i materiały wybrać do industrialnej kuchni. Dlatego nie zaskoczy Cię, że w kuchni urządzonej w tym stylu zobaczysz szare lub czarne meble kuchenne. Te stonowane kolory są doskonałym tłem dla betonu i drewna.

W naszej aranżacji użyliśmy szarych mebli kuchennych. Fronty dobrze wyglądają w zestawieniu z jasnoszarą podłogą oraz srebrną lodówką. Szarą bazę przełamują czarne sprzęty AGD i uchwyty. Czarne są również krzesła i stół. Metalowe meble mają ażurowe i minimalistyczne formy, dzięki czemu wpisują się w styl loft. Zwróć uwagę, że ciemnych dodatków nie jest za dużo. Dzięki zachowanej równowadze między jasnymi a czarnymi elementami wystroju, mała kuchnia optycznie się nie zmniejszyła. Industrialną kuchnię uzupełniają blat i panel ścienny w kolorze drewna. Ciepły odcień tych elementów wprowadza do wnętrza przytulny charakter.

Sprzęt AGD do kuchni loft

W kuchni powinny znaleźć się podstawowe sprzęty AGD, takie jak: piekarnik, płyta grzewcza, lodówka, zmywarka oraz kuchenka mikrofalowa. Urządzając kuchnię, możesz wybrać komplety AGD. Dzięki temu masz gwarancję, że sprzęty będą do siebie pasować. Takie rozwiązanie ogranicza Cię jednak w kwestii wielkości i wymiarów poszczególnych elementów.

Jeśli nie możesz kupić gotowego kompletu, wybierz AGD do kuchni w tym samym lub podobnym kolorze. W naszej aranżacji postawiliśmy na okap, piekarnik oraz płytę grzewczą w eleganckiej czerni. Sprzęty znajdują się blisko siebie, dlatego jednolita kolorystyka jest niezwykle istotna. Po drugiej stronie pomieszczenia stoi lodówka. Chłodziarka w srebrzystym kolorze urozmaica wnętrze, a odbijające się od niej światło optycznie je rozjaśnia. Ponadto odcień lodówki współgra z frontami kuchennymi, dzięki czemu całość wygląda stylowo.

Jakie dodatki do kuchni loft?

W loftowej kuchni nie pojawia się zbyt wiele ozdób. Zamiast na dodatki, stawia się na ciekawe tekstury, np. szkła, betonu czy drewna. W naszej aranżacji główną ozdobę stanowi betonowa ściana o intrygującej fakturze. Ciekawym akcentem jest też ścianka działowa z drewna, która oddziela kuchnię od salonu. Reszta dodatków to minimalistyczne czarne akcenty w postaci lamp, uchwytów meblowych i wyposażenia kuchni, np. robota planetarnego. Dzięki ograniczonej liczbie akcesoriów wnętrze sprawia wrażenie uporządkowanego i zachowuje swój loftowy charakter.

Dobrze wiedzieć

Do kuchni loft wybieraj dodatki w czarnym, szary lub srebrnym kolorze. Ograniczona paleta barw sprawi, że aranżacja będzie spójna.

W loftowej przestrzeni sprawdzą się również duże i minimalistyczne grafiki. Ciekawym pomysłem będzie też rozstawienie kilku akcentów w mocniejszym odcieniu, np. żółtym lub czerwonym.

Industrialne dodatki mogą sprawić, że wnętrze stanie się surowe. Urządzając kuchnię w stylu loft, pamiętaj o wprowadzeniu przytulnych akcentów. W tej aranżacji taką rolę odgrywają drewniany blat i panel między szafkami.

Oświetlenie w kuchni loft

Dobrze dobrane oświetlenie w małej kuchni, zapewni Ci komfort pracy oraz optycznie powiększy przestrzeń. Punkty świetlne powinny znaleźć się nad strefą roboczą i jadalnianą. Warto też zamontować oświetlenie podszafkowe, które doświetli blat. W kuchni zastosuj kilka modeli lamp, np. sufitową, oprawy natynkowe i taśmy LED. W małej kuchni sprawdzi się również funkcjonalny reflektorek.

Do kuchni loft wybierz minimalistyczne lampy o prostych kształtach. Najlepsze będą modele metalowe z ażurowymi lub zabudowanymi kloszami. Popularne w stylu loft są również żyrandole wykonane z kabla i żarówki. Nie wiesz jakie lampy do kuchni loft wybrać? Zainspiruj się naszą propozycją. Nad stołem powieś metalową lampę z prostym kloszem. W kluczowych miejscach w kuchni, np. nad blatem i zlewozmywakiem przymocuj oświetlenie podszafkowe.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy ciemne fronty są praktyczne?

Kuchnia to miejsce, które szybko się brudzi. Niezależnie od koloru szafek kuchennych, już po chwili zobaczysz na nich odciski palców, pozostałości po potrawach czy tłuste plamy. Czarne meble do kuchni są bardzo stylowe, niestety plamy są na nich widoczne.

Meble kuchenne — matowe czy z połyskiem?

Wybór mebli kuchennych zależy od Twoich preferencji. Matowe szafki sprawdzą się w klasycznych, nowoczesnych, jak i industrialnych wnętrzach. Natomiast fronty na wysoki połysk będą komponować się z nowoczesnym wystrojem.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Kuchnia nowoczesna z drewnem. Daj się zainspirować!

    W nowoczesnej kuchni możesz wykorzystać wiele różnych kolorów. Najczęściej pojawia się jednak biały, czarny i odcienie brązowego. Do tej palety barw doskonale pasuję drewniane dodatki A Ty, jakie kolory wybierzesz?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Wysoka zabudowa kuchni – dlaczego warto się na nią zdecydować?

    Wysoka zabudowa kuchni to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w projektowaniu wnętrz. Przekonaj się, dlaczego wysoka zabudowa kuchni jest tak funkcjonalnym rozwiązaniem.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Płyta gazowa czy indukcyjna? Na którą się zdecydować?

    Wybór odpowiednich sprzętów AGD do kuchni nie jest łatwy. Do obowiązkowego wyposażenie z pewnością należy płyta kuchenna. Zarówno płyta gazowa, jak i płyta indukcyjna cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Która z nich jest lepsza? Poznaj wady i zalety obydwu rozwiązań!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Czysta woda w kuchni. Jak poprawić smak i jakość wody?

    Czysta woda jest niezbędnym elementem zaopatrującym każdy dom, choć ta lecąca z kranu jest przeźroczysta i nie posiada zapachu – to może zawierać śladowe ilości chemikaliów, pestycydów czy mikroorganizmów. Do uzdatniania wody stosuje się filtry, te z koeli różnią się ceną, wydajnością, sposobem działania.