Niebieska kuchnia – jakie meble, dodatki i sprzęty warto wybrać?
Granatowe fronty, turkusowe dodatki i błękitne tekstylia – niebieska kuchnia może prezentować się wyjątkowo w różnych odsłonach. Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić kuchnię z niebieskimi frontami, tak by była zarazem stylowa, jak i funkcjonalna. Poznasz także odpowiedzi na pytania, czy niebieskie meble do kuchni to dobry pomysł oraz, czy kuchnia niebiesko-szara sprawdzi się w Twoim domu.
Niebieska kuchnia – w jakim stylu ją urządzić?
Niebieski w różnych odcieniach – od błękitu aż po granat – wielu osobom kojarzy się z wodą. Nic więc dziwnego, że niebieska kuchnia będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku marynistycznych, czyli inspirowanych bogactwem morza, wnętrz. Z kolei biało-niebieska kuchnia z odrobiną błyszczących dodatków stworzy efektowną przestrzeń w stylu Hampton – wzorowaną na nadmorskich, luksusowych posiadłościach. Mocny granat sprawdzi się natomiast m.in. w kuchni w stylu neo art deco, kochającym przepych oraz ciemne kolory.
Jaki odcień niebieskiego sprawdzi się w kuchni?
Wszystko zależy od tego, jak duży efekt kontrastu chcesz uzyskać. Dla przykładu: błękitne szafki kuchenne nie odetną się wizualnie od jasnych blatów i białych ścian. W przeciwieństwie do granatowego wyposażenia na jasnym tle, gdzie niebieska barwa wyraźnie się odznaczy.
Modnym rozwiązaniem jest też zabawa odcieniami niebieskiego – na wzór fryzjerskiego efektu ombre. Warto jednak pamiętać o tym, by ułożyć różne tony od najjaśniejszego (górna zabudowa szafkowa) do najciemniejszego (dolna zabudowa bądź podłoga). Możesz też zestawić dwa kolory mebli np. niebieski z kremowym lub białym.
Kolorystyka mebli – jakie barwy łączą się z niebieskim?
Nie wiesz, jakie barwy doskonale współgrają z niebieskim? Użyj koła barw! Naprzeciwko niebieskiego znajduje się kolor pomarańczowy. To właśnie dlatego tak popularna jest niebieska kuchnia z drewnem – w wybarwieniach od jasnych beżów i brązów, aż po intensywny pomarańcz. Niebiesko-szara kuchnia również będzie wnętrzarskim strzałem w dziesiątkę!
Granatowe fronty kuchenne – dlaczego warto?
Szafki kuchenne w kolorze niebieskim, a dokładniej w jego ciemnej i nasyconej wersji, to niezwykle eleganckie rozwiązanie. Dwa rzędy zabudowy – górny oraz dolny – wyznaczają rytm całej aranżacji. Srebrna armatura, białe blaty i uchwyty meblowe oraz efektowne marmurowe płytki pomiędzy szafkami dodatkowo równoważą kuchenną kompozycję i nadają jej luksusowy sznyt.
Jakie kolory ścian i płytek pasują do niebieskiej kuchni?
Odpowiedzią na to pytanie jest… klasyczna biel, na tle której każdy odcień niebieskiego wygląda nie tylko świeżo, ale i efektownie. Biało-niebieska kuchnia ma liczne grono zwolenników. Pokrycie jednej ściany kolorem niebieskim to również sprawdzone rozwiązanie.
Innym pomysłem może być kuchnia z niebieskimi płytkami nad drewnianym blatem – granatowymi, błękitnymi czy wpadającymi w turkus. Jest to inspiracja, która z pewnością sprawi, że wnętrze stanie się wyjątkowe, i podkreśli jego charakter. Do granatowych płytek warto dobrać złote dodatki – baterię i uchwyty, które dodatkowo wprowadzą do pomieszczenia pożądany blask.
Jakie dodatki do niebieskiej kuchni?
Drewno to zdecydowanie najlepszy wnętrzarski towarzysz niebieskiej kuchni. Wykonane z niego detale – deska do krojenia, taca, ociekacz do naczyń, łyżki, a nawet zabytkowy moździerz czy młynek do kawy – na pewno ocieplą jej wystrój. Białe ceramiczne drobiazgi, takie jak doniczki, pojemniki na produkty sypkie czy misy na owoce, również świetnie skomponują się z niebieską kuchnią.
Tekstylia
Twoim marzeniem jest kuchnia w niebieskich odcieniach? Wybierz lekkie, białe zasłony lub rolety rzymskie. Ściereczki kuchenne również mogą być utrzymane w bieli lub nawiązywać do innych elementów wyposażenia, czarując swoją granatową bądź błękitną barwą.
Ozdoby ścienne
Zagospodaruj wolną powierzchnię ściennych półek, by niebieska kuchnia była dobrze zaaranżowana. W nowoczesnych aranżacjach warto je podświetlić, w tych bardziej sielskich liczy się natomiast jak największa prostota. W aranżacjach niebieskich kuchni w stylu vintage możesz ustawić na półkach doniczki z kwiatami (polecamy miniaturowe sukulenty), małe botaniczne obrazki, książki kucharskie, porcelanowe czajniczki czy inne sprzęty z minionych dekad.
Zastawa stołowa
W przypadku niebieskich talerzy, szklanek czy kieliszków warto mieć na uwadze pewną ciekawostkę. Mianowicie niebieska barwa słynie ze swoich właściwości uspokajających, łagodzi napięcia i skłania do relaksu. Jednocześnie wiele się mówi także o tym, że… hamuje łaknienie! Naukowcy twierdzą, że to pomarańczowa, czerwona i żółta zastawa skuteczniej pobudzają apetyt. Te kolory na szczęście świetnie współgrają z niebieskim. Mimo wszystko jednak błękitna zastawa może doskonale wpasować się w aranżację kuchni w tym samym kolorze.
Jeśli chodzi o wzory, podczas wyboru popatrz na styl, w jakim została urządzona kuchnia. Do tradycyjnej stylistyki pasują zaokrąglone elementy, z kolei do nowoczesnej – geometryczne. Dużą popularnością cieszy się ceramika pokryta biało-granatowymi wzorkami ludowymi – może to właśnie ją warto wprowadzić do wnętrza?
Jakie sprzęty AGD wybrać do kuchni w kolorze niebieskim?
Wybór AGD do niebieskiej kuchni może przebiegać na trzy różne sposoby. Jakie?
- Pierwszy z nich skupia się na chłodnych odcieniach i srebrze. Świetny efekt uzyskasz, łącząc błękitne fronty meblowe czy ściany ze srebrnymi, pięknie odbijającymi światło sprzętami.
- Drugie podejście bazuje na ciepłych tonach niebieskiego, złocie i miedzi. Jak wygląda to w praktyce? Połącz granatowe płaszczyzny z ocieplającymi aranżację złotymi lub mosiężnymi sprzętami AGD: czajnikiem, tosterem, ekspresem do kawy itp.
- Ostatnia propozycja to połączenie niebieskiego z… niebieskim! Sprzęty w tym kolorze stworzą niezwykle efektowny duet z pomalowaną na podobny kolor ścianą czy kuchenną wyspą.
- Chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki
- Piekarniki do zabudowy
- Okapy kuchenne
- Płyty indukcyjne do zabudowy
- Płyty gazowe do zabudowy
Podsumowanie: Niebieska kuchnia w 10 krokach
Urządź niebieską kuchnię zgodnie z naszymi wskazówkami:
Niebieska kuchnia z pewnością sprawdzi się w następujących stylach: nowoczesnym, rustykalnym, boho, naturalnym.
Kuchnię z niebieskimi frontami warto zrównoważyć za pomocą pomarańczowych, beżowych i brązowych elementów.
Pamiętaj o zasadzie: jasnoniebieskie szafki na górze, ciemnoniebieskie na dole.
Zamiast niebieskiej zastawy stołowej rozważ zakup pomarańczowej, czerwonej lub żółtej – one na pewno pobudzą apetyt.
Wzbogać kuchnię niebiesko-srebrnymi, złotymi lub mosiężnymi sprzętami.
Pomyśl o niebieskim sprzęcie AGD, który uspójni wystrój granatowej czy błękitnej kuchni.
Do niebieskiej kuchni najbardziej pasują dwa tworzywa: drewno oraz ceramika.
Jeśli szukasz wprost doskonałego połączenia, zdecyduj się na biało-niebieską lub niebiesko-szarą kuchnię.
Nie zapominaj o tekstyliach – szczególnie białych firankach i granatowych ściereczkach.
Zagospodaruj blat i półki ścienne, wykorzystując do tego drewniane akcesoria, rośliny doniczkowe czy książki kucharskie.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy niebieski kolor ścian jest odpowiedni do małych kuchni?
Oczywiście! Zadbaj jedynie o to, by mocniejsza barwa pojawiła się na jednej ścianie zamiast np. na przeciwległych, kiedy to kuchnia wyda się optycznie węższa. Jeśli chcesz natomiast pokryć farbą wszystkie pionowe płaszczyzny, postaw na rozbielone, subtelne tony niebieskiego, które zbytnio nie przyciągają uwagi.
Jakie wzory tapet będą pasować do niebieskiej kuchni?
Wiele zależy od tego, w jakim stylu jest urządzona dana kuchnia. W rustykalnym wnętrzu mogą zagościć romantyczne kwiaty, a w minimalistycznym – geometryczne wzory. Dobrym sposobem na ożywienie ścian w niebieskiej kuchni będzie też pokrycie wybranego fragmentu patchworkową, żółto-błękitno-szarą tapetą.