Ogród dla zapracowanych – jak oszczędzać czas na pracach w ogrodzie?

Deficyt czasu jest dziś problemem wielu osób. Absorbująca praca oraz życie osobiste stają się trudne do pogodzenia. Jak w tym wszystkim znaleźć czas na piękny, zadbany ogród? Posadź niewymagające pielęgnacji rośliny! Zobacz, jak stworzyć piękny ogród dla zapracowanych!

Niewymagające rośliny ogrodowe – jakie wybrać?

Jeśli chcesz mieć jednocześnie piękny i pochłaniający niewiele czasu ogród, wybierz rośliny niewymagające opieki. Weź pod uwagę rodzaj i jakość gleby, którą dysponujesz oraz rozmiar powierzchni do obsadzenia.

Do najmniej absorbujących roślin należą:

  • Drzewa i krzewy iglaste — w tym różne odmiany żywotników, jałowców i świerków. Nie wszystkie są zupełnie bezproblemowe w uprawie, ale większość popularnych iglaków nie ma szczególnych wymagań glebowych ani nie potrzebuje wyjątkowej opieki.

  • Rośliny mrozoodporne — rośliny rosnące w ogrodzie zazwyczaj należy zabezpieczać przed nadejściem zimy, poprzez owijanie każdego drzewka i krzewu chroniącą przed mrozem tkaniną. Rośliny o pełnej mrozoodporności w polskim klimacie nie wymagają takiej ochrony.

  • Rośliny szybkorosnące — to duża grupa drzew, krzewów i pnączy, która w dość krótkim czasie uzyskuje znaczne przyrosty. Szybki czas wzrostu oznacza, że ta grupa roślin nie wymaga wytężonych prac pielęgnacyjnych w pierwszym okresie ich życia.

  • Byliny — to rośliny wieloletnie, które raz posadzone cieszą oko przez wiele lat. W przeciwieństwie do roślin jednorocznych i dwuletnich nie wymagają kolejnych nasadzeń i pielęgnowania młodych i delikatnych sadzonek.

  • Rośliny zadarniające — tworzą dywany dekoracyjnych liści lub kwiatów, które nie pozwalają na wzrost chwastów i tym samym nie wymagają żmudnego i czasochłonnego pielenia.

Dobrze wiedzieć

Każdy ogród wymaga najwięcej pracy na początku – przy jego zakładaniu. Potem, wraz z upływem czasu, staje się mniej wymagający. Prace ograniczają się do okresowych zabiegów pielęgnacyjnych (cięcie formujące lub odmładzające), leczniczych (w razie potrzeby) oraz nawadniania części roślin.

Rośliny niewymagające częstego podlewania

Młode ogrody zawsze wymagają regularnego nawadniania, do czasu aż rośliny ukorzenią się prawidłowo i zaczną sobie radzić samodzielnie. Jednak poszczególne gatunki różnią się między sobą stopniem zapotrzebowania na wodę. Jeśli chcesz ograniczyć koszty utrzymania ogrodu oraz nakład pracy, zdecyduj się na rośliny o mniejszych potrzebach wodnych. Należą do nich m.in.:

  • drzewa i krzewy iglaste,
  • niektóre krzewy, np. berberysy,
  • drzewka sucholubne, np. miłorząb japoński,
  • niektóre dekoracyjne trawy,
  • lawenda,
  • rozchodniki.

Rośliny o mniejszym zapotrzebowaniu na wilgoć zazwyczaj są także odporne na wysoką temperaturę powietrza i dobrze znoszą ubogie warunki glebowe. Ostatnie lata pokazują, że coraz częściej ogrody muszą sobie radzić z gorącymi i suchymi sezonami – wybierając takie rośliny, zmniejszasz ryzyko dewastacji ogrodu przez suszę.

Rośliny do zacienionych ogrodów

Właściciele zacienionych i wilgotnych ogrodów również mogą stworzyć komfortowy i niewymagający zielony zakątek. Liczba roślin możliwych do wykorzystania w tym przypadku ulega ograniczeniu ze względu na brak dostatecznej ilości światła, ale wyjściem z tej sytuacji są gatunki występujące w lasach. Rośliny porastające las są mało wymagające i samodzielne – nie potrzebują znacznej opieki ze strony człowieka. Należą do nich m.in.:

  • sosny, jodły, świerki (również te odmiany o nietypowym zabarwieniu igieł lub szyszek),
  • paprocie,
  • cieniolubne rośliny tworzące zwarte dywany liści, które chronią ogród przed chwastami (np. ułudek wiosenny i brunnery).
Dobrze wiedzieć

Właściwy dobór roślin do siedliska jest podstawowym warunkiem pięknego ogrodu. Gatunki niewymagające obfitego nawadniania zaoszczędzą twój czas i zminimalizują koszty zużycia wody.

Technika na pomoc zapracowanym

Automatyzacja pracy w ogrodzie zdecydowanie sprzyja jego właścicielom. Niektóre z udogodnień instalowane są już na etapie zakładania ogrodu, a inne można wprowadzić w dowolnym momencie. Zobacz, jak możesz ułatwić prace w ogrodzie z pomocą technologii.

Automatyczne systemy nawadniania

Podlewanie rozległego ogrodu w sezonie letnim może zająć nawet kilka godzin. Poza tym należy to powtarzać każdego dnia bardzo wczesną lub późną porą, gdy słońce operuje nisko nad horyzontem.

Automatyczne systemy podlewania całkowicie wyręczają ogrodnika w tej czynności. Jakie są jeszcze zalety systemów nawadniających?

  • Oszczędność wody — podlewanie ogrodu w sezonie letnim stanowi znaczący koszt dla domowego budżetu. System nawadniający dociera z wodą dokładnie w miejsce, które ma zostać nawodnione, nie rozlewając jej niepotrzebnie na większy obszar (tak jak w przypadku ręcznego podlewania wodą z węża ogrodowego).
  • Oszczędność czasu — ręczne podlanie ogrodu może zająć od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, zależnie od jego wielkości i liczby roślin.
  • Bezobsługowość – program uruchamia system nawadniający o zaprogramowanej godzinie (np. w nocy lub nad ranem). W ten sposób dostarcza roślinom wodę wtedy, kiedy zostanie przez nie najlepiej wykorzystana (podlewanie w upalny dzień często wywołuje tzw. szok termiczny u roślin). Dzięki automatycznemu systemowi nawadniania możesz wyjechać na kilkudniowy urlop, bez zamartwiania się o stan ogrodu.

Roboty koszące

Kosiarka to niezbędne urządzenie w każdym ogrodzie z trawnikiem. Jednak koszenie zajmuje dużo czasu i musi być wykonywane regularnie. Dobrym rozwiązaniem, które optymalizuje tę pracę, jest robot koszący. Jakie są jego zalety?

  • Nie wymaga obsługi — zaprogramowany sprawdzi wysokość źdźbeł trawy i rozpocznie koszenie. Sam również naładuje akumulator w razie potrzeby.
  • Ściętej trawy nie trzeba grabić – regularne koszenie sprawia, że robot skraca same końcówki źdźbeł, które zostawione na trawniku są w zasadzie niewidoczne, a z czasem po prostu go użyźniają.
  • Ma aplikację sterującą (zazwyczaj na smartfony), dzięki czemu można zaplanować pracę robota, będąc z dala od domu.

Jeśli chcesz skorzystać z udogodnień robota koszącego, teren trawnika powinien być płaski — niektóre modele zaawansowanych, automatycznych kosiarek pokonują nachylenie terenu do 30%, ale większość zdecydowanie najlepiej spisuje się na równym, płaskim trawniku.

Nawozy o długim czasie działania

W początkowym etapie rozwoju właściwa pielęgnacja i odpowiednie nawozy wspomagające wzrost roślin znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przyjęcia się i pięknego wzrostu rośliny. W kwestii nawożenia wymagana jest regularność, jednak dużym udogodnieniem są nawozy o przedłużonym działaniu. Jedna aplikacja często wystarcza na kilka miesięcy lub na cały sezon.

Właściwe narzędzia – jakość ma znaczenie!

Aby praca w ogrodzie była wydajna i przyjemna oraz nie zajmowała zbyt wiele czasu, trzeba wyposażyć swoją skrzynkę z narzędziami w odpowiednie przybory.-

  • Ergonomiczne narzędzia — odpowiedni rozmiar i wyważenie narzędzi, a także dobre, ergonomiczne uchwyty sprawiają, że mniej się męczysz podczas prac w ogrodzie. Cięższy sprzęt (długie węże ogrodowe, duże pojemniki) powinien być wyposażony w wózek lub zestaw kółek, które ułatwiają jego przenoszenie.
  • Drobne elektronarzędzia — akumulatorowe nożyce do żywopłotu, dmuchawy i odkurzacze do liści to doskonała pomoc, która oszczędza wiele godzin mechanicznego podcinania roślin i grabienia liści w ogrodzie.
  • Ostre narzędzia — naostrzone przybory są podstawą szybkiej i wydajnej pracy w ogrodach. Szpadel, łopata, toporek i sekator powinny być regularnie ostrzone, ponieważ praca ostrym narzędziem jest dużo wygodniejsza i lżejsza.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy pielęgnacja ogrodowego trawnika zajmuje dużo czasu?

Jeżeli masz naprawdę niewiele czasu dla ogrodu, zrezygnuj z trawnika. Im mniej czasu możesz mu poświęcić, tym mniejsza powinna być jego powierzchnia. Dlaczego? Trawnik (wbrew obiegowej opinii) jest jednym z najbardziej wymagających elementów ogrodu. Potrzebuje regularnego koszenia (mniej więcej co tydzień), nawożenia, napowietrzania (aeracja), piaskowania i dosiewania miejsc, gdzie trawa została uszkodzona. Utrzymanie go w nienagannym stanie (zwłaszcza, jeżeli gatunki wysianych traw należą do delikatnych), wymaga wiele czasu i energii.

Czy jest jakiś dobry i szybki sposób na chwasty?

Ściółkuj rabaty. Jeżeli chcesz zmniejszyć powierzchnię ogrodu do regularnego koszenia lub usuwania chwastów, pokryj rabaty ściółką. Warstwa kory, zrębków, ozdobnych kamieni nie tylko hamuje rozwój chwastów, ale również dłużej utrzymuje wilgoć w ziemi. To bardzo pożyteczny zwyczaj, zwłaszcza w ogrodach o przepuszczalnym gruncie lub tych narażonych na długotrwałe upały.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać robot koszący?

    Coraz większą popularnością cieszą się roboty koszące nazywane również kosiarkami automatycznymi. Dzięki nim można łatwo i bez żadnego wysiłku utrzymywać nawet duże trawniki w doskonałym stanie. Na co zwrócić uwagę przed zakupem robota koszącego? Podpowiadamy!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Ekologiczna łąka kwietna. Czy sprawdzi się w każdym ogrodzie?

    Wielobarwność kwiatów, ich oryginalna woń i zwabione motyle, a do tego łatwość pielęgnacji i rezygnacja z koszenia – łąki kwietne mają tyle zalet, że coraz więcej ogrodników i działkowców wybiera je do swoich ogrodów. Jak się je zakłada? Jakie wybrać rośliny i jak je pielęgnować?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Pielęgnacja trawnika po zimie

    Przerzedzony trwanik? A może żółte plamy? Jeśli na wiosnę również w Twoim ogrodzie pojawiają się tego typu problemy, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Zobacz, jak prawidłowo dbać i pielęgnować trawnik po zimie.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Meble ogrodowe – jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń do relaksu w ogrodzie?

    Odpoczynek przy porannej kawie, popołudniowa drzemka na łonie natury, ulubiona książka z widokiem na rośliny i kwiaty, spotkanie z rodziną lub znajomymi - przydomowy ogród stwarza wiele możliwości relaksu. Dla każdego relaks oznacza coś innego. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie meble ogrodowe, które będą nie tylko wygodne, ale też funkcjonalne. Jakie są rodzaje mebli ogrodowych i jak zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?