Ogród ekologiczny. Żyj w zgodzie z naturą
Ogród ekologiczny to zielona enklawa, w której odprężysz się po ciężkim tygodniu. Odpowiednie gatunki roślin będą też doskonałym schronieniem dla pożytecznych owadów i zwierząt. Jak założyć naturalistyczny ogród, czym się charakteryzuje, a także jak o niego dbać? Podpowiadamy!
Jak wygląda naturalistyczny ogród?
Główne założenia tego typu ogrodu to bioróżnorodność, naturalne sposoby pielęgnacji i równowaga. Ogród naturalistyczny powinien nawiązywać do naturalnie występujących w danym rejonie roślin. Jeżeli nasz dom stoi pośród pól i łąk, powinniśmy postawić na rodzime kwiaty, takie jak stokrotki, rumianek, maki czy też zioła. Idealnie, gdy możemy sobie pozwolić na brak ogrodzenia, wtedy ogród może niemal niezauważalnie łączyć się z otoczeniem. Ważne, aby nasz ogród nawiązywał do otoczenia.
Nie oznacza to jednak, że taki ogród to po prostu pola samosiejek. W przypadku ogrodu ekologicznego powinniśmy skrupulatnie zaplanować jego układ i rośliny, które chcemy w nim mieć. Najlepiej wykorzystać gatunki korzystnie oddziałujące na siebie nawzajem. Może być bogato i różnorodnie, jednak ogólna estetyka ogrodu powinna nawiązywać do kwietnych łąk, a nie geometrycznych rabat jak w przypadku ogrodu nowoczesnego. W tej stylistyce nie pojawiają się również duże, brukowane powierzchnie – zachowujemy tutaj umiar. Możemy jednak wprowadzić materiały z odzysku, np. przygotowane przez nas kwietniki z mebli.
- Nawadnianie kropelkowe
- Podłoża, nawozy
- Nawozy do trawy
- Nawozy i odżywki
- Rośliny balkonowe i ogrodowe
- Wrzosy, wrzośce, rośliny wrzosowate
- Rośliny kwitnące
- Nasiona kwiatów
- Cebulki kwiatowe wiosenne
Rośliny w ogrodzie ekologicznym
Planując ogród naturalistyczny, powinniśmy dostosować się do panującego krajobrazu, bez względu na to, czy mówimy o ogrodzie w przydomowej przestrzeni, czy balkonie. Dodatkowo warto mieć na uwadze faunę. Zwierzęta pomogą nam zadbać o ogród. W naturalnie rosnących zaroślach ptaki mogą założyć gniazda, a np. jeże pomogą oczyścić przestrzeń z komarów, dzięki czemu wieczory spędzone w ogrodzie nie będą przerywane przez owady. W naturalnym ogrodzie warto ustawić domek dla jeża, hotel dla owadów czy ule dla pszczół. Co istotne - nie powinniśmy używać sztucznych nawozów i chemii.
Jakie kwiaty i drzewa wybrać do ogrodu naturalistycznego?
Warto, aby pojawiały się rośliny miododajne, dzięki nim przyciągniemy do ogrodu pszczoły i motyle oraz zatroszczymy się o naturalny ekosystem. W tej roli doskonale sprawdzą się m.in. facelia dzwonkowata, chaber bławatek, szałwia błyszcząca, żmijowiec babkowaty czy smagliczka nadmorska.
Zamiast trawnika możemy zasiać kwietną łąkę, która również będzie odpowiednia dla pszczół. Obecnie można kupić specjalne mieszanki, w ich skład wchodzą np. gipsówka wytworna, cząber ogrodowy czy biała koniczyna. Jeżeli chcemy jednak, żeby pojawił się trawnik, nie musimy szczególnie o niego dbać, wystarczy koszenie dwa razy w roku.
W ogrodzie ekologicznym świetnie sprawdzą się również byliny i sezonowe rośliny, takie jak wrzosy, konwalie, lawendy, rozchodniki czy słoneczniki. Natomiast w przypadku drzew możemy postawić na te owocowe lub typowe dla naszej strefy klimatycznej (graby, lipy, buki, dęby).
Zioła do ogrodu naturalistycznego
Ogród z zacięciem ekologicznym może być również pełny ziół. Ten element możemy z łatwością przenieść na tarasy i balkony. Zioła świetnie sobie poradzą w ogrodowej ziemi. Przed ich posadzeniem warto przygotować podłoże poprzez spulchnienie i oczyszczenie z chwastów. Dookoła grządek możemy posadzić rośliny odstraszające owady, takie jak aksamitka, lawenda czy trawa cytrynowa. Grządki powinny być wystawione na działanie słońca. Warto pamiętać, że zioła mogą być jednoroczne (np. bazylia, kolendra siewna, majeranek ogrodowy) lub wieloletnie (mięta pieprzowa, melisa lekarska, lubczyk ogrodowy).
Zioła możemy posadzić również w donicach i skrzyniach, mieszając je z kwiatami, a nawet warzywami, a następnie ulokować na balkonie lub tarasie. Możemy ustawić je na specjalnych kratkach i drewnianych półkach, które pozwolą na optymalne wykorzystanie przestrzeni, jednocześnie ją zdobiąc.
Namiastkę naturalistycznego ogrodu możemy przenieść również do kuchni, ustawiając doniczki na parapetach. Zioła odwdzięczą się nam pięknym aromatem i cudownym smakiem, którym okrasimy potrawy.
Zioła na parapecie
Jakie meble wypoczynkowe do ogrodu wybrać?
Oczywiście to rośliny w tym typie ogrodu są priorytetem. Kącik wypoczynkowy powinien być dodatkiem. Decydując się na komplet wypoczynkowy, możemy wybrać drewniane meble ogrodowe o minimalistycznej formie. W ogrodzie w stylu naturalnym dobrze będą wyglądać również ażurowe meble typu spaghetti o intensywnych barwach. Świetnym rozwiązaniem będą również własnoręcznie wykonane meble np. te z palet.
Nawadnianie w naturalistycznym ogrodzie. Jak oszczędzać wodę?
Podobnie jak pozostałe elementy ogrodu, tak też nawadnianie powinno być przyjazne środowisku. Właśnie dlatego warto zbierać deszczówkę. Możemy zakupić specjalne pojemniki, które umożliwią efektywne zbieranie wody opadowej. Pojemniki możemy zakopać w ziemi lub wybrać nieco mniejsze zbiorniki i ustawić je pod rynną. Zebrana w ten sposób woda może z powodzeniem zastąpić wodociągową. Co więcej przysłuży się roślinom ze względu na swój lekko zasadowy odczyn, a przy okazji przyniesie oszczędności.
Ekologiczne oświetlenie w ogrodzie
Oświetlenie w naturalnym ogrodzie natomiast nie powinno szkodzić środowisku. Warto postawić na lampy solarne, będzie to ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie. Możesz wybierać spośród lamp solarnych wbijanych, ściennych, wpuszczanych oraz reflektorków. Lampki ustaw po bokach ścieżek oraz w części rekreacyjnej ogrodu np. na tarasie.
W funkcji oświetlenia dekoracyjnego sprawdzą się lampki przenośne oraz girlandy solarne. To oświetlenie stworzymy magiczną atmosferę, którą będziemy mogli cieszyć się wieczorami.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie gatunki roślin sprawdzą się do naturalnego ogrodu?
Warto wybrać rośliny, które dodatkowo posłużą nam np. w kuchni. Mogą to być zioła czy kwiaty o jadalnych płatkach. Świetnie sprawdzi się bazylia, rozmaryn, bratki, rumianek a także warzywa i owoce. Ekologiczny ogród może nie tylko pięknie wyglądać, ale też dostarczać nam pysznych dodatków do dań.