Pergola w ogrodzie: pierwsze kroki i wybór roślin

Zastanawiasz się, czy pergola ogrodowa to rozwiązanie dla twojego ogrodu? Zdecydowanie tak! Pergola idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba zacienić części przestrzeni i jednocześnie stworzyć dekoracyjny zakątek. Pergola drewniana czy metalowa? Tradycyjna czy z nowoczesnymi elementami? Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego bez problemu znajdziesz pergolę idealnie dopasowaną do twojego ogrodu lub tarasu.

Stawianie pergoli: co musisz wiedzieć?

Przed rozpoczęciem prac wiele osób zastanawia się, czy pergola wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli nie wiesz, czy pergola jest obiektem budowlanym, ustawa Prawo budowlane spieszy z odpowiedzią.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m⊃2;, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m⊃2; powierzchni działki.

Nie musisz zatem zastanawiać się, czy pergola wymaga zgłoszenia. Lekkie konstrukcje przenośne, pergole i altany bez zabudowanych ścian i fundamentów możesz stawiać bez żadnych dodatkowych formalności.

Zastanawiasz się, ile kosztuje pergola tarasowa lub ogrodowa? Ceny różnią się w zależności od tego, na jaką pergolę się zdecydujesz. Duże znaczenie mają tu nie tylko jej wymiary, ale również wykorzystany materiał. Jeśli zależy ci na stosunkowo niedrogim i jednocześnie estetycznym rozwiązaniu, doskonałym wyborem będzie pergola drewniana – możesz wybrać gotową propozycję lub złożyć ją samodzielnie.

Jaką pergolę wybrać?

Wydawać by się mogło, że sam wybór pergoli to czysta przyjemność. Okazuje się jednak, że do dyspozycji jest tak wiele rozmaitych wariantów, że wcale nie jest łatwo podjąć właściwą decyzję. Podoba ci się nowoczesna pergola aluminiowa, czy też marzy ci się romantyczny ogród i drewniany łuk? Zwróć przede wszystkim uwagę na to, jaki obszar chcesz zacienić lub udekorować.

Pergola z donicami to świetne rozwiązanie dla miłośników kwiatów, ziół i innych roślin. Oprócz ażurowej przesłonki chroniącej przed cieniem wyposażona jest w pojemne donice. Wsadź w nie mniejsze doniczki z kwiatami albo posadź je bezpośrednio w pergolowej donicy. Zapach kwiatów i świeżych ziół uprzyjemni czas spędzony pod gołym niebem.

Dobrze wiedzieć

Jeśli twój taras jest naprawdę niewielki, najlepszym rozwiązaniem będzie pergola na wymiar. Dzięki wymiarowej pergoli nie musisz martwić się, że przytłoczy ona twój ogródek lub będzie wystawać poza ogrodzenie. Właścicielom restauracji i sal weselnych przyda się również pergola ślubna – wspaniała dekoracja, która stanowi świetne tło do zdjęć, ślubów cywilnych i do powitania młodej pary.

Funkcjonalnym elementem architektury ogrodowej jest pergola na winogrona. Dzięki niej osłonisz się przed słońcem i wiatrem, a także stworzysz miejsce do wzrostu winogrona. Pionowa ścianka pergoli to idealne miejsce do rozwoju roślin pnących, ponieważ łodygi łatwo zaczepiają się w ażurowe przestrzenie kratki pergoli i pną się do góry.

W przypadku tarasu idealnie sprawdzi się pergola przyścienna: może posłużyć jako osłona przed słońcem oraz wiatrem, dzięki której taras nabierze przytulnego charakteru. Natomiast jeśli cenisz sobie nowoczesne, innowacyjne rozwiązania z pewnością spodoba ci się pergola lamelowa: to ciekawa instalacja, którą możesz dodatkowo wyposażyć w zadaszenie.

Zanim wybierzesz kwiaty – kilka praktycznych wskazówek

Wiesz już, który model wybrać? Pora zastanowić się nad miejscem, w którym stanie twoja pergola. Jak daleko od płotu powinna się znaleźć? Pergola jako element tzw. „małej architektury” nie tylko nie wymaga pozwolenia na wybudowanie, ale również może być dowolnie ulokowana na działce. Warto jednak zachować odstęp od płotu, by bez problemu poruszać się na terenie całej działki.

Jaka wysokość pergoli najlepiej sprawdzi się w przydomowym ogródku? Wiele zależy od tego, jakie rośliny planujesz posadzić. Pnące wymagają nieco wyższych słupów. Zazwyczaj wysokość pergoli wynosi ok. 2,5 – 3 metry, dzięki czemu może ona stanowić skuteczną ochronę od słońca.

Znudziła ci się twoja stara pergola i chcesz odświeżyć jej wygląd? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie farby. Jak malować? Pergola drewniana wymaga wcześniejszego zeszlifowania i pokrycia warstwą impregnatu, który zabezpieczy drewno przed rozwojem grzybów, pleśni i innych organicznych wykwitów.

Gładką powierzchnię możesz pokryć farbą do drewna lub lakierem. Natomiast pergole metalowe lub aluminiowe warto przed malowaniem pokryć impregnatem, który wzmocni przyczepność farby do podłoża.

Obsadzanie pergoli – jakie kwiaty?

Aby pergola – nowoczesna lub tradycyjna – pełniła funkcję nie tylko zacieniającej konstrukcji, ale również dekoracji, zdecydowanie potrzebujesz roślin pnących. Jeśli lubisz kolory, z pewnością spodoba ci się barwna, piękne opleciona roślinami pergola. Jakie kwiaty wybrać?

Na pergoli atrakcyjnie prezentuje się clematis o pięknych, pomarańczowych kwiatach albo jednoroczna kobea pnąca. Możesz zdecydować się również na pnącą winorośl, której niektóre odmiany mają jadalne owoce, a liście winorośli japońskiej jesienią zmieniają barwę na purpurową. Świetnym rozwiązaniem będzie również bluszcz, który stworzy piękną, ciemnozieloną ścianę. Glicynia, czyli wisteria, posiada charakterystyczne, długie kwiatostany. Natomiast pnące róże o intensywnym zapachu to klasyka, która każdemu przypadnie do gustu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaka pergola do wisterii?

Wisteria rozrasta się bardzo silnie i przybiera duży ciężar, dlatego w tym wypadku należy wybrać solidną i stabilną konstrukcję. Dobrze sprawdzi się pergola nowoczesna, wykonana z metalu;

Jaka pergola do róży pnącej?

W przypadku róży pnącej możesz zdecydować się nie tylko na prostą konstrukcję, ale również ozdobne łuki, które mogą pełnić funkcję pięknego wejścia do ogrodu kwiatowego lub altany. Warto pamiętać, że pnące róże zawsze wymagają zastosowania dodatkowego podparcia lub stelaża, ponieważ nie są w stanie piąć się samodzielnie;

Jaka pergola do winogron?

Jeśli planujesz posadzenie wieloletniej winorośli, zadbaj o to, by pergola była solidnie osadzona w ziemi. Najpopularniejszym rozwiązaniem są drewniane kratki, za pomocą których możesz stworzyć piękną ścianę zieleni i jednocześnie zapewnić winorośli dostęp do promieni słonecznych.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak skutecznie walczyć z suszą w ogrodzie?

    Susza to problem, z którym coraz częściej borykają się działkowcy i właściciele ogrodów. Oszczędzanie wody, a także racjonalne nawadnianie ogrodów stało się konieczne z dwóch powodów – ekologicznych i ekonomicznych. Jakie działania i technologie pozwolą zmniejszyć zużycie wody?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Trawnik z rolki czy z siewu – czym się różnią? Nasze porównanie

    Tradycyjny trawnik z siewu czy ekspresowy trawnik z rolki? Obie metody mają swoje wady i zalety. Warto poznać specyfikę obu sposobów zakładania trawnika i wybrać najbardziej odpowiedni dla naszego ogrodu. Przy wyborze metody trzeba wziąć pod uwagę: powierzchnię trawnika, koszt założenia, czas oczekiwania na możliwość użytkowania murawy. Ważny jest też termin zakładania trawnika i miejsce, gdzie chcemy mieć trawę (słoneczne, cieniste, na płaskim terenie czy na skarpie). Warto jednak pamiętać, że podłoże pod trawnik z siewu i pod trawę z rolki trzeba przygotować tak samo dokładnie.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Klimatyzatory do domu i inne rozwiązania – poznaj skuteczne sposoby na walkę z upałem

    Choć wiele osób świetnie znosi wysokie temperatury, gorące lato często staje się prawdziwą udręką. Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów na upały. Jak sobie radzić, gdy żar leje się z nieba?