Ściana pod prysznicem - co zamiast płytek pod prysznic?
Kabina prysznicowa to już nie tylko praktyczny element łazienki, ale część wystroju, która może wręcz definiować jej styl. Nowocześnie zaaranżowana, zwłaszcza w formie walk-in, może przyciągać uwagę i podzielić pomieszczenie na strefy. Jak zaaranżować tę przestrzeń, aby sprzyjała relaksowi? Jakie materiały, poza standardowymi płytkami, warto do tego wybrać?
Jak zaaranżować ścianę pod prysznicem?
Nowoczesna kabina prysznicowa przestaje pełnić wyłącznie funkcje praktyczne. Nie jest też już tylko oszczędną i bardziej ekologiczną alternatywą dla wanny. Współczesne projekty aranżują ściany pod prysznicem lub wewnątrz kabiny tak, aby podkreślić podział łazienki na strefę kąpielową lub zwrócić uwagę na ten istotny element wyposażenia. Co za tym stoi? Minimalistyczne, loftowe lub dekoracyjne kabiny są wdzięcznym materiałem do eksponowania – przeszklenie nadaje głębi i w łagodny sposób dzieli pomieszczenie, nie zaburzając jego harmonii.
Trendy pokazują, że ścianę pod prysznicem traktuje się jako dekorację, jeden z punktów, na którym warto skupić wzrok osoby przebywającej w pomieszczeniu. Wybiera się więc materiały kontrastujące z resztą wykończenia, łącząc np. drewno z bielą, szarością lub czernią, marmur z pastelami, a fantazyjne kolory i wzory tapet ze stonowaną bazą. Nowoczesne materiały dają wiele możliwości!
Co na ścianę pod prysznic zamiast płytek?
Na ścianę pod prysznic, oprócz klasycznych płytek, wybierane są dzisiaj kafelki o niestandardowych kształtach (np. heksagonu, ułożone w jodełkę czy mozaikę), kolorach (modne są wzory graficzne, ludowe lub realistyczne obrazy) i fakturach 3D. Wielu projektantów odchodzi jednak od stosowania tradycyjnych rozwiązań, jakimi są właśnie płytki, na rzecz materiałów, dających nowe możliwości aranżacyjne. Wykorzystuje się m.in. kamień naturalny, drewno, szkło, wodoodporne nowoczesne tapety lub farby – co warto o nich wiedzieć?
Kamień naturalny
Kamień naturalny to materiał uniwersalny, który wpasuje się w każdą niemal aranżację łazienki. W klasycznej wersji nadaje elegancji i będzie odbierany jako luksusowy. Może jednak występować także w wersji bardziej rustykalnej czy loftowej. Wybierać można spośród wielu barw, odcieni, faktur i wykończeń: od płyt na wysoki połysk po naturalne, chropowate powierzchnie.
Istotny będzie dobór gatunku kamienia. Granit będzie trwały, łatwy do utrzymania w czystości i nie będzie wymagał impregnacji, ponieważ nie chłonie wody. Idealnie sprawdzi się w całej łazience, w tym także w strefie mokrej, czyli przy umywalce, wannie i pod prysznicem. Można wybrać także trawertyn, który naturalnie występuje w pięknym brązowym odcieniu. Ten materiał będzie wymagał jednak dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Podobnie postępować trzeba w przypadku bardzo efektownego marmuru. Chociaż prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, aby utrzymać go w idealnym stanie, należy zabezpieczyć go przed wnikaniem wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi i brudem oraz regularnie czyścić z osadu, jaki pozostawia po sobie mydło. W innym wypadku może stracić kolor i połysk. Do kamieni, które chłoną wodę, należy zastosować specjalne impregnaty.
Drewno
Żaden materiał wykończeniowy nie ociepla wnętrza tak, jak naturalne drewno. Przez lata uważano, że nie powinno stosować się go w łazience, ponieważ nie ma właściwości wodoodpornych, nie jest higieniczny i trudno utrzymać go w czystości. W rzeczywistości drewno było wykorzystywane od wieków do budowania saun, łaźni i balii, a dziś można nawiązać do tych tradycji, stosując je nawet pod prysznicem. Badania wykazały, że niektóre gatunki są wręcz bakteriobójcze, a po odpowiednim zaimpregnowaniu mogą posłużyć przez wiele lat.
Do łazienki poleca się drewno z gatunków drzew liściastych, szczególnie robinii, olchy, brzozy kanadyjskiej lub fińskiej, orzecha, wiązu, buka, klonu kanadyjskiego oraz gatunki egzotyczne, np. wenge, iroko, teak czy merbau. Można zastosować również dąb, ale należy pamiętać, że ma on tendencję do odbarwiania się pod wpływem detergentów.
Każdy gatunek drewna należy zabezpieczyć przed wilgocią. Najlepiej sprawdzi się podkład oraz lakier poliuretanowy, uretanowo-alkidowy czy uretanowy.
Szkło
Odporną na wodę, łatwą w czyszczeniu i niezwykle dekoracyjną alternatywą dla klasycznych płytek jest szkło, które występuje w wersji przezroczystej, mlecznej, matowej, barwionej oraz z efektownymi nadrukami. W takich przypadkach stosuje się bezpieczne szkło hartowane, które w razie pęknięcia nie rozsypie się na ostre kawałki. Zaletą tego rozwiązania jest stworzenie jednolitej płaszczyzny, która zachwyci nie tylko wyglądem, ale będzie też higieniczna, łatwa do mycia oraz odporna na detergenty. Ściankę prysznica można wykonać również ze szklanych luksferów, które wpuszczą do pomieszczenia i przestrzeni kąpielowej nieco przyjemnego światła.
Tapety
Prysznic w dżungli, a może sosnowym lesie czy na plaży? Przeskalowany kwiat przykuwający wzrok, a może geometryczne wzory w stylu płytek azulejo? Tapety dają nieograniczone możliwości tworzenia oryginalnego wystroju również w łazience. Wystarczy przymocować je na wodoodporny klej oraz wybrać tapety winylowe lub laminowane, odporne na wodę. Ścianę pod prysznicem, która pokryta jest tapetą, można dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem akrylowym.
Czym pomalować ścianę pod prysznicem?
Najtańszym rozwiązaniem będzie pokrycie ścian łazienki farbą o odpowiednich parametrach (zazwyczaj określana jest jako „farba do kuchni i łazienek"). Nie znaczy to jednak, że takie rozwiązanie będzie nieciekawe. Można postawić np. na połączenie kafelków lub tapety z farbą bądź pokryć nią wszystkie ściany, wybierając mocną, modną barwę. W trendach pozostają łazienki pomalowane w odcieniach szarości, brudnego różu, butelkowej zieleni, turkusu, a nawet czerni. Warto jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego produktu oraz wstępnym zagruntowaniu i położeniu farby podkładowej. Można też zastosować bazę z tapety wykonanej z włókna szklanego.
Farba lateksowa
Farba lateksowa to emulsyjna farba akrylowa z dodatkiem żywic, które zapewniają jej odporność na wodę oraz czyszczenie. Brud nie wnika w ścianę, a więc łatwo utrzymać ją w higienicznym stanie i nie dopuścić do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Powierzchnia jest przyjemnie gładka i półmatowa lub o satynowym wykończeniu. Można ją szorować.
Farba ceramiczna
Farba ceramiczna uznawana jest za produkt plamoodporny. Jest to jeden z rodzajów wodorozcieńczalnych farb lateksowych, do których dodano drobiny ceramiczne. Po nałożeniu na ścianę przyjmuje matowe wykończenie, które ułatwia czyszczenie. Jest niezwykle trwała i pozostawia twardą powłokę na ścianie. Dzięki temu jest ona zabezpieczona przed urazami mechanicznymi, co w przypadku łazienki chroni przede wszystkim przed osadzaniem się brudu i bakterii w zarysowaniach. Jest odporna na wodę oraz zmywanie detergentami, dlatego z powodzeniem można używać jej w łazience, nawet w strefie mokrej.
Jak zabezpieczyć ścianę pod prysznicem?
Do izolowania ścian, podłóg i sufitów przed wilgocią, jaka panuje w łazience, służy folia w płynie. Dzięki niej woda nie niszczy powierzchni i materiału, jaki został położony np. właśnie pod prysznicem. Powłoka jest łatwa w czyszczeniu, zabezpiecza przed rozwojem grzybów i pleśni. Stosuje się ją na materiały, które łatwo nasiąkają, np. beton czy gips. Służy za hydroizolację pod materiały wykończeniowe.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie drewno wybrać do łazienki?
Do łazienki sprawdzą się gatunki drzew liściastych, tj.: czereśnia, orzech, buk, modrzew, jodła, olcha, robinia, brzoza kanadyjska lub fińska, wiąz, klon kanadyjski oraz gatunki egzotyczne, np. wenge, iroko, teak czy merbau.
Jak usunąć kamień z szyby prysznica?
Szybę prysznica najlepiej spryskać wodą z octem w proporcji 1:1 i pozostawić na około 15-20 minut. Następnie resztki roztworu należy przetrzeć szmatką i zmyć wodą. Warto też regularnie używać specjalnych środków do czyszczenia łazienek.