Trawnik cz.3: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Jeśli planujesz założenie trawnika, sprawdź najważniejsze informacje na temat jego pielęgnacji, nawożenia i najpopularniejszych problemów. Podpowiadamy m.in.: czym opryskiwać trawnik z chwastami, co zrobić, kiedy trawa żółknie i o której godzinie powinno się ją podlewać.
Dlaczego trawnik żółknie?
Powody żółknięcia trawnika to m.in.:
- zbyt duża ilość nawozu azotowego;
- niewłaściwe, zbyt obfite podlewanie;
- tępy nóż kosiarki, który uszkadza źdźbła;
- pojawienie się pędraków w trawniku;
- pojawienie się chorób grzybowych.
Jaka wysokość obrzeża trawnikowego?
Obrzeża trawnikowe powinny wystawać przynajmniej na kilka centymetrów. Wyższe konstrukcje stosuje się np. do zabezpieczenia wrażliwych gatunków roślin.
- wysokość około 25-45 mm – przydatne przy zakładaniu trawnika z rolki lub odgradzania chodników, nawierzchni pokrytej żwirem;
- wysokość około 50 mm – do wyższych trawników, grubszej kostki granitowej (grubej na 8 cm);
- wysokość ponad 70 mm – do odgradzania powierzchni z kamieni polnych, grubej kostki granitowej (8-centymetrowej);
- wysokość ok. 100 mm – do rozgraniczania kwietników, rabat, chodnika lub podjazdu z kamieni lub kostki brukowej o wymiarach 15x17 cm.
Czy można stosować AdBlue na trawnik?
Zdarza się, że AdBlue, czyli roztwór mocznika, stosowany jest do nawożenia trawnika. Jednak jego działanie nie jest dobre dla środowiska, a dodatkowo może spalić trawę. Co do zasady używanie AdBlue nie jest polecane przy zakładaniu trawników przydomowych.
Czym opryskać trawnik od chwastów?
Popularnym środkiem do oprysków trawnikiem są herbicydy, które wypalają chwasty lub środki chwastobójcze selektywne, które nie niszczą trawy. Opryski można wykonywać w dni bezwietrzne, najlepiej rano lub wieczorem. Po użyciu środków na chwasty należy usunąć martwe rośliny. Należy pamiętać, aby przez kilka dni nie kosić trawy.
Najbardziej ekologicznym sposobem pozbycia się chwastów jest ręczne pielenie. Pomocny będzie też wertykulator.
O której podlewać trawnik?
Trawnika najlepiej nie podlewać w pełnym słońcu. Promienie słoneczne w kontakcie z wodą mogą spowodować zniszczenie trawy. Z tego powodu zaleca się, aby robić to rano lub wieczorem.
Jakie stokrotki na trawnik?
Najpopularniejsza jest stokrotka trawnikowa. Mała ilość stokrotek rosnących pomiędzy trawą wygląda efektownie, jednak jest to gatunek bardzo ekspansywny. Szybko zajmuje całe place trawnika, zastępując trawę swoimi niewielkimi listkami. Trudno jest się go pozbyć lub ograniczyć występowanie do niewielkiej ilości.
Czy kosić trawnik na zimę?
Ostatnie koszenie trawy teoretycznie najlepiej zrobić na koniec sierpnia lub początku września. Aktualnie temperatury w Polsce pozostają dość wysokie jeszcze na początku jesieni — trzeba wziąć pod uwagę, że wegetacja trawy może być wydłużona i zaprzestać koszenia wraz ze znacznym obniżeniem się temperatury. Zwykle następuje to w październiku.
Dlaczego trawnik brązowieje?
Brązowienie trawnika może być spowodowane przez:
- zniszczone, tępe noże kosiarki uszkadzają ją podczas koszenia;
- zbyt niskie koszenie;
- choroby grzybowe (plamistość liści).
Która polifoska na trawnik?
Polifoska to nawóz wieloskładnikowy często stosowany przy pielęgnacji roślin ogrodowych, uprawnych oraz drzew owocowych. Azofoska (innego rodzaju nawóz kompleksowy do roślin) i polifoska mają podobne dawkowanie. To zwykle około 30-50 g na m2 trawnika. Warto jednak upewnić się co do zaleceń producenta i przeczytać instrukcję dawkowania.
Kiedy pielęgnować trawnik wertykulatorem?
Wertykulację można wykonywać profilaktycznie raz do roku oraz gdy na trawniku rośnie za dużo mchów, woda za wolno wsiąka lub trawa po skoszeniu nie prezentuje się efektownie. Ten sposób pielęgnacji przyspiesza także jej porost. Wykonuje się go w okolicach kwietnia.
Skąd grzyby na trawniku?
Na trawniku mogą pojawić się zarówno grzyby owocnikowe, jak i chorobotwórcze. Te pierwsze nie mają wpływu na kondycję trawnika. Wystąpienie drugich to objaw choroby trawy. Mogą pojawić się przez niewłaściwą pielęgnację, przelewanie trawy, niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także przy niewłaściwym pH gleby, zbytnim zacienieniu, zbyt niskim koszeniu oraz nadmiernym deptaniu trawy podczas zimy.
Do chorób trawy wywołanych przez grzyby należą pałecznica traw, pleśń śniegowa, żółta plamistość trawników, zgorzel, mączniak prawdziwy traw, rdze źdźbłowe.
Skąd mech na trawniku?
Powodem pojawienia się mchu może być:
- zbyt zacienione miejsce założenia trawnika;
- zbita gleba;
- kwaśny odczyn gleby;
- zbyt dużo wody;
- osłabienie po wystąpieniu chorób trawnika.
Czy trawnik można przelać?
Trawnik trzeba podlewać regularnie i utrzymywać optymalny poziom wilgotności. Niewskazane jest pozostawianie kałuż i nadmierne przelewanie trawnika, ponieważ trawa nie lubi zbyt dużej ilości wody. W takich warunkach może zacząć gnić. Jeśli woda nie wsiąka, należy sprawdzić, czy gleba jest dostatecznie przepuszczalna. Zbyt gliniastą i zbitą dobrze jest wymieszać z piaskiem.
Jakim piaskiem piaskować trawnik?
Mieszanki piasku do trawników często składają się z piasku kwarcowego (np. rzecznego) i różnego rodzaju dodatków, które pomogą przy typowych problemach z trawą. Można wybrać np. piasek, który pomoże w pozbyciu się mchów, wyreguluje pH gleby lub uzupełnienie składników mineralnych. Wielkość ziaren piasku do trawnika powinna oscylować między 0,5-0,8 mm.
Jak wykonać piaskowanie trawnika?
Czy trawnik trzeba wałować?
Wałowanie trawnika to czynność, której nie trzeba powtarzać co roku. Należy je wykonać przy okazji zakładania trawy z rolki lub po wysianiu. Sprawdzi się także w przypadku piaszczystych, nadmiernie przepuszczalnych gleb. W tym wypadku wałowanie należy przeprowadzać częściej. Zaleca się także przeprowadzenie tego zabiegu, jeśli zimą na trawniku zalegał zmarznięty śnieg lub w przypadku problemu z pojawianiem się kretowisk.
Dlaczego trawnik gnije?
Powody gnicia trawnika:
- nadmierne podlewanie, stanie wody;
- ulewne deszcze, kałuże;
- choroba pałecznica traw (występują też szare plamy);
- zbyt długo zalegająca warstwa skoszonej trawy lub wilgotnych liści.