Jak wykonać piaskowanie trawnika?

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych każdego zadbanego trawnika należą nawożenie, aeracja oraz piaskowanie. Nawożenie dostarcza trawnikowi wartościowych składników mineralnych. Natomiast aeracja służy napowietrzeniu gleby, dzięki czemu podłoże jest luźniejsze. A dlaczego każdy właściciel trawnika powinien posypywać murawę piaskiem? Kiedy i jak prawidłowo wykonać piaskowanie trawnika? Poznaj kilka praktycznych wskazówek.

Piaskowanie trawnika – po co je wykonywać?

Piaskowanie jest istotne dla gleby i rosnących na niej traw z kilku powodów:

  • polepsza właściwości fizykochemiczne gleby,

  • zwiększa przepuszczalność podłoża, dzięki czemu gleba lepiej gromadzi wodę i zapobiega tworzeniu się kałuż na powierzchni murawy,

  • rozluźnia wierzchnią warstwę ziemi – otwiera dostęp dla wody i powietrza do układu korzennego trawnika, sprawiając, że murawa jest bujna i zdrowa (to szczególnie istotne na zbitych glebach gliniastych),

  • ułatwia wchłanianie się nawozów rozprowadzanych na trawniku w postaci granulatu,

  • uzupełnia wszelkiego rodzaju nierówności – drobna struktura piasku wnika we wszelkie ubytki, powstałe np. w wyniku wbicia w glebę nogi parasola ogrodowego,

  • pomaga ukryć niedoskonałości trawnika rozłożonego z rolki.

Piaskowanie pomocne w drenażu wody

Unikanie zastojów wody na trawniku jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze, trawa wysiewana przed domem lub w ogródku kiepsko radzi sobie z nadmiarem wilgoci. Po drugie, jeśli woda zbyt długo utrzymuje się na powierzchni ziemi, sprzyja rozwojowi mchów i grzybów.

Piaskowanie, poprzez zwiększenie przepuszczalności gleby, zapobiega tworzeniu się kałuż na powierzchni trawnika. Ponadto wpływa na osłabienie struktury mchów i porostów, które już zdążyły zakwitnąć na murawie.

Kiedy wykonać piaskowanie trawnika?

Kiedy należy wykonać piaskowanie? Ze względu na to, że zabieg jest stosunkowo neutralny zarówno dla samej trawy, jak i gleby, nie ma jasno określonego terminu, w jakim powinno się przeprowadzać piaskowanie trawnika. Niemniej czynność ta jest uzupełnieniem aeracji i wertykulacji. Dlatego najczęściej trawę piaskuje się niedługo po napowietrzaniu gleby specjalnym sprzętem. Piaskowanie trawnika możesz również połączyć z nawożeniem. Dobrze jest wtedy wybrać jak najdrobniejszy nawóz, aby wchłaniał się w tym samym tempie co piasek.

Artykuł Czytaj więcej

Jak działają wertykulatory i aeratory do trawy, ręczne i elektryczne?

Czy wiesz, dlaczego trawnik przestaje rosnąć tak bujnie, jak kiedyś? Przyczyną jest filc, czyli zbita warstwa pędów i kłączy, która sprzyja rozwojowi chwastów oraz mchu. Utrudnia dostęp wody i powietrza do gleby, a zatem i korzeni roślin. Chcąc utrzymać trawnik w nienagannej kondycji, musimy systematycznie niszczyć powłokę filcową, poprzez usuwanie martwych elementów trawy i rozluźnianie struktury gleby. Mowa o zabiegach wertykulacji i aeracji, które przeprowadzimy przy pomocy specjalnych urządzeń, zwanych wertykulatorami i aeratorami do trawy.

Jaka pogoda na piaskowanie?

Istotnym czynnikiem sprzyjającym skutecznemu piaskowaniu jest pogoda. Zabieg należy wykonywać w bezwietrzny dzień, aby piasek równomiernie rozkładał się na powierzchni murawy i pozostał na swoim miejscu do czasu wchłonięcia się w glebę. W optymalnych warunkach, następnego dnia po przeprowadzeniu zabiegu powinien spaść deszcz. Ułatwi to piaskowi wniknięcie w strukturę gleby. Jeśli trawnik rośnie na szczególnie trudnym podłożu, piaskowanie można przeprowadzać kilka razy w roku. Wszystko zależy od kondycji oraz tempa wzrostu trawy.

Piaskowanie trawnika – jaki piasek będzie optymalny?

Od czego rozpocząć piaskowanie trawnika, czyli czym wykonać taki zabieg? Do piaskowania używa się naturalnego piasku rzecznego o grubości ziarna 0,5-0,8 mm lub specjalnej mieszanki. Tego rodzaju preparaty przygotowywane są zazwyczaj na bazie piasku kwarcowego. Ważne są też substancje uzupełniające, np. środek usuwający mchy lub składniki uzupełniające niedobory mineralne gleby.

Domowa mieszanka do piaskowania

Mieszankę piasku do trawnika możesz znaleźć w postaci gotowego produktu. Alternatywą jest stworzenie własnej mieszanki. Wystarczy zmieszać suchy piasek z mocno rozdrobnionym torfem. Innymi popularnymi dodatkami są sproszkowana kreda, kompost lub glina. Warto jednak wiedzieć, że każdy ze składników uzupełniających pełni inną funkcję:

  • torf i kompost zasilają glebę w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe,

  • glina przydaje się, kiedy trawnik rośnie na piaszczystej i luźnej glebie, ponieważ polepsza jej strukturę,

  • sproszkowana kreda podnosi pH gleb kwaśnych i powinna być stosowana wymiennie z wapnowaniem trawnika.

Piaskowanie trawnika – ile piasku użyć?

Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu pielęgnacyjnego trawnika, z piaskowaniem nie można przesadzić. Zbyt mała ilość piasku nie przyniesie pożądanego efektu, natomiast nadmiar nie wchłonie się należycie w glebę. Przyjmuje się, że optymalna dawka to około 0,1-0,15 m3;, czyli około 300-500 kg piasku wymieszanego z pozostałymi składnikami na 100 m2 trawnika.

Jak wykonać piaskowanie trawnika? Piasek rozsiewa się równomiernie na całej powierzchni murawy, którą wcześniej należy dobrze skosić. Jeżeli rozsypujesz piasek ręcznie, warto potem go rozgrabić, aby równomiernie rozłożył się na całej powierzchni. Pod tym względem piaskowanie trawnika siewnikiem jest znacznie prostsze, gdyż urządzenie dba o ułożenie równej warstwy piasku.

Obawiasz się wysokich kosztów piaskowania trawnika? Cena tego zabiegu nie jest duża, natomiast efekty mogą zrobić wrażenie. Ważne, żeby właściwie ocenić potrzeby trawnika, a także skutecznie oszacować rodzaj gleby, aby dobrać najlepsze składniki uzupełniające.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Kiedy piaskować trawnik?

Nie ma określonego sezonu przeznaczonego do piaskowania, jednak najczęściej trawnik piaskuje się na wiosnę, kiedy wykonuje się pozostałe zabiegi pielęgnacyjne.

Czym piaskować?

Jeśli masz doświadczenie i pewną rękę, możesz rozrzucać piasek samodzielnie. Jednak zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z siewnika, który zadba o równomierne rozprowadzenie piasku po całej murawie.

Ile piasku rozsiać na trawniku?

Przyjmuje się, że optymalna dawka to około 0,1-0,15 m3;, czyli około 300-500 kg piasku wymieszanego z pozostałymi składnikami na 100 m2 trawnika.

Jakiego piasku użyć?

Do piaskowania używa się naturalnego piasku rzecznego o grubości ziarna 0,5-0,8mm lub specjalnej mieszanki.

Co dodać do piasku?

Do piasku możesz dodać sproszkowaną kredę, glinę, kompost lub torf. Wybór dodatku zależy od potrzeb trawnika oraz gleby.

Czy piaskowanie pomaga zwalczyć chwasty?

Ziarna piasku wypełniają przestrzeń, w której mogą rozwijać się chwasty. Dodatkowo piaskowanie usprawnia drenaż wody, dzięki czemu pomaga pozbyć się mchu.

Czego unikać przy piaskowaniu?

Piaskowania lepiej nie przeprowadzać na lekkiej, piaszczystej glebie, ponieważ możesz w ten sposób jeszcze bardziej rozluźnić podłoże i utrudnić ukorzenienie się trawy.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Pielęgnacja trawnika po zimie

    Przerzedzony trwanik? A może żółte plamy? Jeśli na wiosnę również w Twoim ogrodzie pojawiają się tego typu problemy, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Zobacz, jak prawidłowo dbać i pielęgnować trawnik po zimie.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Huśtawka ogrodowa z pergolą – DIY

    Ogrodowe huśtawki to niezbędnik, bez którego trudno wyobrazić sobie letni odpoczynek. Huśtawka przenosi nas w świat beztroskich zabaw z dzieciństwa i błogiego relaksu z głową w chmurach. Nie ma powodu, żeby nie spróbować znów przenieść się myślami do tych cudownych chwil. Podpowiadamy, jak własnoręcznie wybudować drewnianą huśtawkę z efektowną pergolą.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak przygotować ziemię pod uprawę roślin?

    Wszystkie uprawy roślin ozdobnych oraz warzyw wymagają prawidłowego przygotowania gleby. Ziemia powinna być nasycona składnikami odżywczymi, a także odpowiednio spulchniona i nawilżona. Zapewni to uprawom optymalne środowisko do rozwoju, pomoże zapobiegać wielu chorobom, a przede wszystkim pozwoli roślinom wydawać obfite plony. Jak przygotować ziemię pod uprawę? Zobacz nasze wskazówki!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zabezpieczyć drewno ogrodowe?

    Drewno jest bardzo lekkim, ale wytrzymałym materiałem budulcowym. Stosuje się je zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Można wytwarzać z niego prawie wszystkie elementy użytkowane w ogrodzie: tarasy, meble, altany czy huśtawki. Części te będą nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, lecz także bardzo solidne. Warunkiem koniecznym jest jedynie właściwe zabezpieczenie drewna na zewnątrz. Ochrona drewna z użyciem profesjonalnych środków oraz zgodnie z kilkoma sprawdzonymi regułami pozwoli ci cieszyć się wykonanymi z tego materiału elementami przez długie lata. Poznaj najlepsze sposoby na zabezpieczenie drewna ogrodowego.