Turkuć podjadek w ogrodzie – jak go zwalczyć?
Turkuć podjadek to jeden z najbardziej szkodliwych niechcianych w ogrodzie gości. Ze względu na dużą odporność nawet na niskie temperatury oraz zdolność do szybkiego rozmnażania sieje spustoszenie na ogrodowych rabatach. Jak rozpoznać i jak zwalczyć turkucia podjadka? Sprawdź nasze porady.
Jak wygląda turkuć podjadek?
Turkuć podjadek jest jednym z większych owadów występujących w Polsce. Osiąga długość nawet do 6 cm, a budowa jego ciała jest bardzo charakterystyczna. Pancerz tego owada przybiera barwę ciemnoszarą, brązową lub rudobrunatną. Turkuć podjadek ma skrzydła, które pozwalają mu przemieszczać się na niewielkie odległości. Owad jednak rzadko z nich korzysta, gdyż większość życia spędza pod ziemią. Turkuć ma także dwie pary odnóży. Te przednie wyposażone są w charakterystyczne kolce, służące mu do sprawnego rycia w ziemi. Na głowie ma długie czułki, a na odwłoku przysadki, które zapewniają mu lepszą orientację w podziemnych tunelach.
Larwy turkucia podjadka przypominają osobniki dorosłe. Nie mają jednak skrzydeł. Sposób żerowania i wygląd turkucia podjadka oddaje angielska nazwa tego owada – European mole cricket – co można przetłumaczyć jako „europejski kreci świerszcz”. Turkuć z wyglądu faktycznie przypomina świerszcza, a podziemny tryb życia łączy go z kretem.
Objawy żerowania
Turkuć podjadek żyje pod ziemią, w której ryje głębokie tunele. Jest szkodnikiem i stanowi duże zagrożenie dla roślin ogrodowych i uprawnych. Dobrze funkcjonuje w wilgotnych warunkach, dlatego często zagraża roślinom uprawianym w szklarniach czy ogrodowych inspektach. Nazwa szkodnika jest zdecydowanie nieprzypadkowa. Turkuć podjada bulwy i korzenie roślin, wygryza w nich dziury. Ze względu na sposób poruszania, owad jest w stanie uszkodzić całe rzędy roślin. Początkowo podgryza jedynie to, co pod ziemią, aby na koniec pożywić się także naziemną częścią rośliny. Objawy żerowania turkucia podjadka to przede wszystkim więdnięcie i zasuszenie rośliny, gnicie korzeni.
Pojawienie się w ogrodzie turkucia podjadka powinno skłonić cię do szybkiego działania. Jego obecność bowiem jest niezwykle szkodliwa dla upraw. Związane jest to przede wszystkim z tym, że turkuć podjadek rozmnaża się w błyskawicznym tempie. Samica może złożyć w gnieździe nawet 300 jaj, z których po 3 tygodniach wykluwają się larwy. Dodatkowo, szkodnik ten jest niezwykle wytrzymały i odporny. Jego larwy są w stanie w ziemi przetrwać zimę, niestraszne są im nawet największe mrozy. Jak zatem chronić ogród i zwalczyć turkucia podjadka?
Turkuć podjadek – zwalczanie
Walka z tym szkodnikiem niestety nie jest łatwa. Wymaga sporo pracy, a efekty bywają różne. Z pewnością najskuteczniejszą metodą są środki chemiczne. Ich stosowanie może mieć jednak niekorzystny wpływ na otoczenie, w tym zdrowie człowieka. Zwłaszcza, że chemiczne środki ochrony roślin w tym przypadku dostają się do gleby. Dlatego, aby zwalczyć turkucia, musisz rozważyć zarówno skuteczność działania, jak i jego bezpieczeństwo.
Czego nie lubi turkuć podjadek?
O zwalczaniu tego szkodnika warto pomyśleć zanim pojawi się w twoim ogrodzie. W myśl zasady, że profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. Istnieją bowiem rośliny odstraszające turkucia podjadka. Warto zatem sadzić na grządkach rośliny, których owad nie lubi. Należą do nich:
- szałwia;
- macierzanka;
- korona cesarska;
- czarna olsza
- szachownica kostkowata.
Warto także wiedzieć, że naturalnym wrogiem turkucia podjadka jest jeż oraz niektóre ptaki np. dudki czy bociany. Dobrze więc, aby w ogrodzie panowały sprzyjające temu zwierzęciu warunki.
Dodatkowo warto w wybranych miejscach działki (np. tam, gdzie wcześniej występował już turkuć) wysypać drobnym żwirem. Owad ten nie lubi tego typu podłoży. Profilaktycznie można też spryskiwać ogród wywarem z czarnej olszy – może to odstraszyć potencjalnie zainteresowane danym ogrodem turkucie.
Turkuć podjadek – zwalczanie naturalnymi i ekologicznymi metodami
Jeśli mimo profilaktyki, turkuć podjadek jednak rozgości się w twoim ogrodzie, na początek możesz zastosować naturalne sposoby walkim z nim. Wśród polecanych metod znajduje się m.in. pułapka na turkucia podjadka. Na trasie tunelu wykopywanego przez szkodnika należy zakopać słoik lub wiaderko, tak żeby jego otwór umieszczony był na równi z ziemią. Kopiący tunel turkuć natrafi na przeszkodę i będzie próbował ją ominąć, pnąc się po ściance słoika. W ten sposób wpadnie do środka, a śliskie, szklane ścianki uniemożliwią mu wydostanie się na zewnątrz. Aby dodatkowo zwabić turkucia do środka, można nalać do wnętrza trochę wody i wsypać obornik (najlepiej koński). W taki sposób zwabisz owada do ekologicznej pułapki. Co zrobić ze złapanym turkuciem? Najlepiej wyciągnąć, zamknąć w pojemniku i wywieźć na dzikie tereny, daleko od domu oraz innych gospodarstw.
Możesz spróbować także niszczyć gniazda szkodnika, znajdujące się na końcu wydrążonego tunelu. W miejscu, w którym jest gniazdo turkucia, ziemia jest zapadnięta. W tej metodzie wykorzystuje się dowolny jadalny olej np. (rzepakowy, słonecznikowy, lniany). Do gniazda wlej olej i poczekaj aż owad wyjdzie na powierzchnię. Wtedy możesz go złapać. Metoda ta niestety nie dość, że jest dość czasochłonna, to może okazać się mało skuteczna. Nie ma gwarancji, że uda się wyłapać wszystkie szkodniki. Najlepiej przeprowadzać go w czerwcu i lipcu.
Wczesną jesienią możesz zasypać gniazda końskim obornikiem. Szkodniki, by przetrwać zimę, będą lgnęły do zapachu fermentującej substancji wydzielającej ciepło. Przed zamarznięciem gleby rozkop gniazda i usuń znalezione tam szkodniki.
Jak zwalczyć turkucia podjadka – metody chemiczne
Kiedy ekologiczne, naturalne metody zawiodą, pozostaje skorzystanie ze środków chemicznych. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować ich bezpośrednio na rośliny jadalne ani w ich pobliżu. Środki chemiczne dostają się do gleby, dlatego też należy je stosować z zachowaniem 60-dniowego okresu karencji. Oprysk należy zastosować na minimum 60 dni przed zbiorem plonów.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy turkuć podjadek jest pod ochroną?
Turkuć podjadek, mimo że jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, nie jest objęty ochroną. Powszechnie jest uznawany za szkodnika, choć odgrywa też pożyteczną rolę. Żywi się bowiem ślimakami, drutowcami czy pędrakami (larwy chrząszcza majowego).
Czy turkuć podjadek gryzie?
Ugryzienie jest możliwe. I co gorsza, jest nie tylko dość bolesne, lecz także niebezpieczne. Turkuć podjadek bywa bowiem nosicielem tężca. Podczas wszelkich prac ogrodowych warto zatem używać rękawic i zachować ostrożność podczas przekopywania ziemi. A po ugryzieniu należy zgłosić się do lekarza po fachową pomoc.
Jakie dźwięki wydaje turkuć podjadek?
Odgłosy wydawane przez tego owada przypominają cykanie świerszcza. Można je usłyszeć od maja do czerwca, w okresie godowym.
Czy turkuć podjadek lata?
Zdecydowanie nie! Ten owad, mimo że ma parę skrzydeł, wiedzie podziemny tryb życia i bardzo ciężko jest go uchwycić na powierzchni.