Zadbaj o temperaturę, wentylację, wilgotność i oczyszczanie powietrza w domu zimą
Mamy niewielki wpływ na jakość powietrza, jakim oddychamy w obiektach użyteczności publicznej czy na zewnątrz. Możemy jednak zadbać, aby nasze mieszkanie było zdrowe. Pomogą nam w tym nowoczesne urządzenia, materiały wykończeniowe i rośliny. Zobacz, które z nich pomogą Ci zadbać o Twoje rachunki, a także o zdrowie.
Regulacja temperatury w domu
Zainstalujmy nowoczesne regulatory (termostaty ręczne lub elektroniczne) ułatwiające utrzymanie zimą właściwej temperatury w domu. Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb (stylu życia, wieku, aktywności fizycznej itp.) oraz charakteru pomieszczenia. W pokojach dziennych nie powinna być wyższa niż 21-22oC, w kuchni 19-20°C, w sypialni 17-19°C. Jedynie w łazience optymalna temperatura może wynosić ok. 25°C. Wyższe temperatury pomieszczeń bardziej odpowiadają osobom starszym i dzieciom. Warto na to zwrócić uwagę. Z kolei osoby aktywne, pracujące fizycznie lepiej się czują w pomieszczeniach chłodniejszych.
Regulacja temperatury za pomocą termostatów nie tylko pozwoli uzyskać optymalną temperaturę. Przyniesie także wymierne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. W tygodniu, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkołach i przedszkolach i praktycznie przez cały dzień nikogo nie ma w domu, warto zmniejszyć temperaturę do ok. 16°C. W weekendy możemy ją podwyższyć zgodnie z naszymi preferencjami.
Stosujmy zdrowe, atestowane materiały wykończeniowe: cegłę, wełnę, bawełnę, drewno, szkło itp. Wyeliminujmy straty ciepła, uszczelniając okna i drzwi. Szybko zauważymy wymierne korzyści; niższe rachunki i lepsze samopoczucie domowników.
Jak ogrzać dom zimą?
Wybór odpowiedniego urządzenia do ogrzewania domu jest poważną decyzją. Planując budowę domu lub jego modernizację przeanalizuj różne sposoby ogrzewania i wybierz możliwie najbardziej ekonomiczne i najmniej szkodliwe rozwiązanie dla zdrowia i środowiska. Pod uwagę należy wziąć koszt, wydajność, parametry techniczne urządzenia i instalacji grzewczej oraz eksploatacji. Do wyboru jest wiele różnych systemów i sposobów ogrzewania domu, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Jeśli ogrzewasz dom piecem dwufunkcyjnym, stosuj paliwa najmniej szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Jeśli planujesz kupno nowego pieca do domu, wybierz model klasy 5. Nigdy nie wrzucaj do pieca śmieci i odpadów. Pomijając fakt, że jest to zabronione i szkodliwe dla środowiska naturalnego, narażasz swoje zdrowie i zdrowie naszych najbliższych. Tam gdzie to możliwe zainstaluj piece zasilane gazem ziemnym lub pompy ciepła.
Wietrzenie i wentylacja domu zimą
Najprostszym sposobem zadbania o dobrą wentylację w domu jest wietrzenie pomieszczeń, czyli po prostu otwieranie okien. W zimie, aby nie narazić się na zbytnią utratę ciepła, lepiej wietrzyć mieszkanie częściej i krócej. W ten sposób wilgoć wydostanie się na zewnątrz, a suche powietrze przeniknie do wnętrza. Zapobiega to zbytniej wilgotności powietrza w domu, której oznaką jest parowanie szyb wewnętrznych, czyli tzw. kondensacja. Zbyt wysoka wilgotność powietrza ma negatywne skutki zarówno dla zdrowia ludzi, jak i stanu pomieszczeń.
Samo wietrzenie nie zagwarantuje właściwej jakości powietrza w domu. Równie ważny jest sprawny system wentylacji; naturalny lub mechaniczny (wspomagany przez elektryczne wentylatory). Bez względu na to, jaki system jest w naszym domu, powinien działać bez zarzutu. Nie powinniśmy zapominać więc o regularnych wizytach kominiarza, który sprawdzi skuteczność działania wentylacji w naszym domu lub mieszkaniu.
Optymalną jakość powietrza uzyskamy łącząc wentylację aktywną, czyli wietrzenie pomieszczeń, z wentylacją pasywną przez tzw. nawiewniki w oknach. Warto zatem, planując wymianę okien, zadbać o to, aby miały nawiewnik. Otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte.
Najczęściej popełnianym błędem jest nadmierne uszczelnianie okien, zakrywanie i zaklejanie kratek wentylacyjnych. To szczególnie groźne w mieszkaniach, w których znajdują się piecyki gazowe lub kominki.
Jak oszczędzać wodę w domu?
Nawilżanie powietrza w domu zimą
Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze w domu jest równie niekorzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. O tym, jak ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza przekonujemy się zazwyczaj w zimie, gdy grzeją kaloryfery. Łzawią nam oczy, piecze skóra, szybciej „łapiemy” infekcje.
Skutki przesuszonego powietrza odczuwamy, gdy wilgotność wynosi poniżej 40%. Tymczasem zimą, w zamkniętych pomieszczeniach, może spaść nawet do 10%. W takiej sytuacji nie pomogą mokre ręczniki na kaloryferach albo pranie rozwieszone w sypialni. Jedyny ratunek znajdziesz w nowoczesnych nawilżaczach powietrza. Warto o tym pomyśleć, gdy mieszkają z nami małe dzieci lub osoby chore.
Jak rośliny wpływają na nasze zdrowie zimą?
Rośliny doniczkowe są naszym naturalnym sprzymierzeńcem w nawilżaniu i odświeżaniu powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy otworzyć okien. Kilka odpowiednio dobranych i dorodnych roślin doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w powietrzu. Najlepsze zdolności oczyszczania powietrza mają: bluszcz, lipka, paprocie, dieffenbachia, fikusy, skrzydłokwiat, sansewiera. Zaleca się 2-3 rośliny w doniczkach o średnicy 20-25 cm na pomieszczenie o powierzchni ok. 25 m2. Rośliny powinniśmy uprawiać nie tylko w domu, ale także w przesuszonych, klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych.
Wybrane gatunki roślin pochłaniają i neutralizują szkodliwe substancje, których źródłem mogą być meble, kosmetyki, wykładziny, farby, dym tytoniowy itp. Rośliny poprawiają też jakość i wilgotność powietrza poprzez regulujący proces nawilżania oraz proces fotosyntezy.
- Cytrusy
- Kaktusy i sukulenty
- Rośliny kwitnące
- Rośliny owadożerne
- Rośliny zielone
- Palmy i rośliny śródziemnomorskie
- Wrzosy, wrzośce, rośliny wrzosowate
- Zioła i warzywa
Oczyszczanie powietrza w domu
Problem smogu nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy staje się realnym zagrożeniem dla zdrowia i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. O jakość powietrza powinniśmy więc zadbać przynajmniej we własnych domach i mieszkaniach, aby uniknąć problemów zdrowotnych.
Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, starszych i dla małych dzieci. Jeżeli więc mieszkasz w okolicy, gdzie jakość powietrza jest zła, pomyśl o kupnie urządzenia do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Takie urządzenie powinno być dostosowane do kubatury pomieszczenia i wyposażane w filtr HEPA.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Filtr HEPA - co to jest?
Filtr powietrza HEPA jest wykonany ze spiekanego szkła i posiada pory wielkości 0,3µm, które zatrzymują większość zanieczyszczeń mechanicznych (99,97 %) znajdujących się w powietrzu oraz komórki grzybów, pierwotniaków bakterii i wirusy. Filtr składa się z trzech warstw; pierwsza pochłania zapachy, a pozostałe filtrują powietrze. Filtry HEPA wykorzystywane są m.in. w odkurzaczach i urządzeniach do oczyszczania powietrza niezbędnych w pomieszczeniach do pracy w środowisku jałowym lub w domach zamieszkanych przez alergików.