Wymiana żarówek na energooszczędne - zacznij oszczędzać energię elektryczną i płać mniejsze rachunki za prąd
W dobie rosnących cen energii elektrycznej nie dziwnym jest, że coraz więcej osób szuka bardziej oszczędnych rozwiązań. Również aspekt ekologiczny i chęć dbania o naszą planetę coraz bardziej wpływa na codzienne wybory. Wykorzystywanie światła dziennego, gdy tylko jest okazja czy wyłączanie światła za każdym razem wychodząc z pokoju to jedne z wielu metod stosowanych przez ludzi, aby oszczędzić na rachunkach i zadbać o środowisko. O wiele bardziej efektywnym sposobem, aby oszczędzać energię, jest jednak zmiana każdej żarówki w domu na model energooszczędny. Chcesz skutecznie ograniczyć zużycie prądu w swoim domu i widzieć pozytywne efekty w postaci niższych opłat? Liczy się dla Ciebie pozytywny wpływ na środowisko? Wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki energooszczędne pozwoli Ci oszczędzić prąd, a dzięki temu także zmniejszyć rachunki!
Zalety żarówek LED - dlaczego warto je wybrać?
Żarówki LED (Light Emitting Diode) to prosty sposób na oszczędności na prądzie. Wystarczy, że w pomieszczeniu zamontujesz żarówkę LED, a możesz przygotować się na następujące korzyści z tego płynące.
Niski pobór mocy
Żarówki LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne źródła światła. Przy typowym użyciu, lampy LED potrzebują tylko ułamka mocy, jakiej wymagają zwykłe żarówki. Jeżeli pobór prądu jest mniejszy, automatycznie zmniejszają się też wydatki.
Długa żywotność
Jedną z największych zalet żarówek LED jest ich trwałość. Mogą one świecić nawet do 25 000 godzin, co oznacza, że wymiana staje się rzadsza, a tym samym mniej kłopotliwa i kosztowna.
Wysoka efektywność energetyczna
Żarówki LED przekształcają większą część pobieranej energii w światło, co sprawia, że są bardziej efektywne energetycznie. Oznacza to, że mniej energii marnuje się na ciepło, co jest dużym plusem dla każdego gospodarstwa domowego.
Korzyści finansowe w skali roku
Żarówki LED generują znaczne oszczędności finansowe. Roczne rachunki za prąd mogą być znacznie niższe, co szybko rekompensuje początkowy wydatek na oświetlenie LED.
Porównanie zużycia energii przez różne typy żarówek
Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, jak bardzo żarówki LED pomagają oszczędzać prąd. Aby najlepiej zobrazować oszczędność w zużyciu energii elektrycznej, warto porównać ze sobą pracę tradycyjnych żarówek, modeli energooszczędnych i LED. Możemy przyjąć, że tradycyjna żarówka zużywa średnio 60W na godzinę, przeciętna żarówka energooszczędna - 15W, natomiast żarówka LED - 10W.
Zakładając, że każda żarówka działa przez 4 godziny dziennie, zużycie przedstawia się następująco:
- Tradycyjna żarówka: 60W x 4h x 365 dni = 87,6 kWh rocznie
- Żarówka energooszczędna: 15W x 4h x 365 dni = 21,9 kWh rocznie
- Żarówka LED: 10W x 4h x 365 dni = 14,6 kWh rocznie
Oznacza to, że wymiana jednej żarówki na model LED jest w stanie oszczędzić domownikom ponad 70 kWh w ciągu roku.
Jaka jest średnia żywotność oświetlenia LED? Od czego ona zależy? O ile jest dłuższa niż w przypadku zwykłej żarówki?
Należy rozróżnić żywotność oświetlenia od żywotności samej diody LED. Żywotność diody LED może sięgać nawet 15-25 lat, w zależności od częstotliwości użytkowania, warunków przechowywania, warunków w jakich oświetlenie jest użytkowane oraz od jakości pozostałych komponentów użytych do konstrukcji produktu, a także od precyzji przeprowadzenia procesu produkcyjnego. Żywotność zwykłych żarówek żarowych jest 50-100 razy mniejsza. - Leszek Balion, Szef Produktu Oświetlenie Leroy Merlin Polska
Klasy efektywności energetycznej żarówek - jak odczytywać etykiety?
Klasy energetyczne od A do G mają na celu ułatwienie konsumentom wybór najbardziej energooszczędnych produktów. Klasa A oznacza najwyższą efektywność energetyczną natomiast klasa G jest najmniej efektywna.
Jak odczytywać etykiety energetyczne na żarówkach LED? Warto wiedzieć, że zawierają one istotne informacje o mocy, jasności, trwałości oraz klasie energetycznej. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie te aspekty podczas zakupu.
Jak rozczytać przykładową etykietę żarówki LED?
Klasa A-G - to informacja o efektywności energetycznej,
Moc np. 10W - to moc, którą można porównać do 60W tradycyjnej żarówki,
Lumeny - ilość lumenów to informacja o jasności, jaką ma strumień świetlny,
Trwałość - informuje o tym, jak długo żarówka będzie świecić, np. 25 000 godzin.
Oszczędzanie energii i pieniędzy dzięki żarówkom LED
Jak już ustaliliśmy, wymieniając tradycyjne żarówki na LED, można zaoszczędzić znaczne sumy na rachunkach za prąd. Zużycie energii jest nawet 10 razy mniejsze, co oznacza, że opłaty za prąd mogą zmniejszyć się nawet o 90%!
Warto pamiętać, że zmniejszając pobór energii elektrycznej dokonujesz ekologicznego wyboru i przyczyniasz się do dbania o naszą planetę. Decydując się na tego typu źródła światła, zmniejszasz m.in. swój ślad węglowy. Oczywiście nadal, kiedy tylko jest okazja, warto odsłaniać zasłony i wpuszczać światło słoneczne do wnętrza domu, a ze światła sztucznego korzystać, gdy nadejdzie wieczór. Wyłączaj światło wychodząc z pomieszczenia - każda godzina świecenia mniej to dobry krok w stronę oszczędzania energii!
Energia elektryczna. Jak oszczędzać prąd w domu?
Energooszczędne źródła światła w Twoim domu
Niezależnie od tego, czy chcesz umieścić żarówki energooszczędne we wszystkich pomieszczeniach swego mieszkania, czy zacząć od jednej lampy, jest to dobry krok w stronę oszczędzania prądu i dbania o środowisko.
Jakie pomieszczenie najlepiej oświetlić w energooszczędny sposób? To rozwiązanie świetnie sprawdza się chociażby w kuchni ponieważ oświetlenie kuchenne oraz lampy nad stołem w jadalni są włączane często i na długo. Na energooszczędne warto też wymienić oświetlenie w sypialni i garderobie. Tutaj świetnie sprawdzają się taśmy LED, często wyposażone w dodatkowe czujniki ruchu. Jeżeli szukamy oświetlenia do sypialni, warto wybrać żarówkę o niskiej mocy, której barwa jest ciepła.
Najczęstsze pytania naszych klientów
Co znaczy dana klasa energetyczna na opakowaniu żarówki?
Klasy energetyczne informują o efektywności żarówek. Wyróżniamy następujące klasy:
- F, G - obecnie praktycznie niespotykane,
- E - tradycyjne żarówki,
- D, C- zazwyczaj żarówki halogenowe,
- B - halogeny wyższej jakości, niektóre modele LED i świetlówki,
- A, A+, A++ i A+++ - żarówki LED i energooszczędne, więcej plusów przy literze oznacza większą efektywność.
Jakie żarówki energooszczędne do domu wybrać?
Modele LED są zdecydowanie najbardziej energooszczędne i najszybciej obniżają rachunki za energię. Ponadto, diody LED wytwarzają bardzo mało ciepła przez co są bezpieczniejsze w użyciu. Ich atutem jest także fakt, że nie trzeba ich często wymieniać.