Alternatywa dla trawnika – rośliny cienioznośne

Posiadacze cienistych zakątków nie mają co liczyć na bujny trawnik. Ratunkiem dla nich są cieniolubne rośliny okrywowe. Jakie rośliny sprawdzą się zamiast trawnika? Zobacz!

Co sadzić zamiast trawy?

Cień wielkiego drzewa, cień budynku, wystawa północna – niemal w każdym ogrodzie znajdują się miejsca, gdzie jest bardzo mało słońca. Trawa potrzebuje dużej dawki promieni słonecznych, a kiedy jest ich pozbawiona marnieje i staje się podatna na choroby grzybowe. Zacienione fragmenty ogrodu można posypać korą dekoracyjną lub żwirkiem, jednak przy dużych powierzchniach będzie to wyglądać monotonnie. Aby ożywić zacieniony ogród, należy posadzić w nim cieniolubne i cienioznośne rośliny okrywowe. Jakie rośliny uprawiać zamiast trawy? Zobacz nasze psopozycje!

Bluszcz pospolity

Ma zimozielone liście i stanowi ozdobę ogrodu nawet w czasie bezśnieżnych zim. Lubi stanowiska wilgotne. Stosowany jest głownie jako pnącze (na mury, płoty, ogrodzenia), a także jako roślina okrywowa. Rośnie powoli, ale z czasem szczelnie pokrywa powierzchnię dywanem skórzastych, ciemnozielonych liści.

Irga

Bardzo gęsty, zimozielony krzew. Szybko się rozrasta, więc trzeba pilnować, by nie stłamsił innych roślin. Dobrze znosi cięcie. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, ale najpiękniej wygląda jesienią, kiedy pojawiają się pomarańczowe lub karminowoczerwone, kuliste owoce. Irga pozioma ' Variegatus' pstrolistna ma ponadto listki z białym obrzeżem, a Irga szwedzka 'Juliette' wybarwia się na biało lub czerwono.

Barwinek pospolity

Rozrasta się do szerokości pół metra przy wysokości ok. 30 cm. To zimozielona roślina płożąca, która kwitnie od maja do września. Poszczególne odmiany mają różne kolory kwiatów, dzięki czemu można mieć w ogrodzie jednobarwny lub wielokolorowy dywan: np. odmiana 'Ralph Shugert' kwitnie na niebiesko, 'Aureovariegata' na niebiesko-fioletowo, 'Alba' ma kwiaty białe, 'Atropurpurea' purpurowe z jasnoróżowym środkiem, a odmiana 'Illumination' oprócz fioletowo-niebieskich kwiatów ma także złotożółte liście z zielonym obrzeżem.

Funkia

Lubi cień i wilgoć. To roślina ozdobna z liści, które są duże i błyszczące, przybierają różne odcienie zieleni (od seledynowego po ciemnozielony), mogą też być żółte i białe, pasiaste lub w barwne smugi (w zależności od odmiany). Funkie są odporne na mróz i większość chorób, jednak przegrywają walkę ze ślimakami, których przy deszczowej pogodzie jest w ogrodach mnóstwo.

Trzmielina Fortune'a

Dzięki niej nawet najbardziej zacienione miejsca zyskają jaśniejsze barwy: trzmielina tworzy zimozielony, pstrokaty dywan w kolorze żółto-zielono-białym. Niektóre jej odmiany rosną nawet 15 cm rocznie (np. biało-pstra 'Emerald Gaiety'). Trzeba pamiętać by młode rośliny osłaniać na zimę. Starsze krzewy są odporne na mróz.

Konwalia majowa

Tworzy ciemnozielony dywan, a na przełomie maja i czerwca pojawiają się małe, białe, dzwonkowate i bardzo silnie pachnące kwiaty. Rozrasta się dość silnie dzięki kłączom. Kiedy konwalia staje się zbyt ekspansywna, trzeba na jesieni wykopać niepotrzebne rośliny lub ograniczyć rabatę np. murkiem oporowym. Uwaga: wszystkie części konwalii są silnie trujące!

Zobacz o co pytają nasi klienci

Jakie są zalety zastępowania trawnika roślinami okrywowymi?

Rośliny okrywowe mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym trawnikiem. Zazwyczaj są mniej wymagające pod względem podlewania i nawożenia. Ponadto, rośliny okrywowe lepiej radzą sobie z chwastami oraz zmiennymi warunkami pogodowymi.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Bluszcz

    Dekoracyjne pnącze wytwarzające atrakcyjne trójklapowe liście. Bluszcz można wykorzystać do stworzenia ogrodu w słoiku. Pnącze lubi wysoką wilgotność. Jest rośliną oczyszczającą powietrze ze szkodliwych substancji.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Trzmielina

    Trzmieliny to zmienna grupa, która obejmuje wysokie krzewy (do kilku metrów wysokości) o pokroju wzniesionym i niskie krzewy płożące lub pokładające się do 1m wysokości. Niektóre gatunki są zimozielone (np. Fortune'a). Trzmielina wytwarza atrakcyjne owocostany o oryginalnym kształcie i różowo-pomarańczowej barwie.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Co na żywopłot, czyli szybko rosnące drzewa i krzewy iglaste oraz liściaste

    Ogrodzenie posesji jest koniecznością, a jednym z najlepszych i najbardziej naturalnych płotów jest żywopłot. Przy odpowiednim doborze sadzonek stanowi znakomitą barierę ochronną przed niepożądanym wzrokiem, kurzem i hałasem, np. ruchliwej ulicy. W wielu przypadkach stanowi też barierę trudną do sforsowania dla zwierząt. Proces zakładania roślinnego żywopłotu wydaje się czasochłonny, ale dobranie odpowiednich gatunków roślin i właściwa ich pielęgnacja pomoże skutecznie skrócić czas jego wzrostu i formowania.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Ściółkowanie – poznaj sprawdzone metody i materiały

    Ściółkowanie jest jedną z czynności, którą wykonuje się ze względów pielęgnacyjnych i dekoracyjnych. Główne zalety ściółkowania to użyźnienie gleby i ograniczenie wzrostu chwastów. Czy ściółkowanie jest niezbędne? Jaki rodzaj ściółki wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.