Szare ściany w domu: jak malować, z czym łączyć szary kolor?

Kolor pochmurnego nieba, mysiego futerka i niezniszczalnej stali – tak często określa się kolor szary. Jego bazowy odcień powstaje poprzez połączenie czerni i bieli, ale szarość może mieć o wiele bardziej bogatą tonację. Bywa ciepła, lekko beżowa, wpadająca w róż albo zimna, niebieskawa czy delikatnie fioletowa. Szary to bardzo neutralny kolor – nie dominuje i jest dobrym tłem dla innych barw. Sprawdź, jak używać go we wnętrzach.

Szary kolor ścian – gdzie go zastosować we wnętrzach?

Choć szarość jest bardzo uniwersalna i pasuje do każdego typu wnętrz, trzeba bardzo ostrożnie dobrać jej odcień. Kolor może bowiem mocno oddziaływać na samopoczucie.

  • Ciemnych odcieni szarości powinno się unikać w sypialni, pokojach dziecięcych i pomieszczeniach wymagających kreatywnego myślenia. Nadmiar tego koloru we wnętrzu może odbierać energię, wprowadzać w apatię i wywoływać uczucie osamotnienia.
  • W jasnych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się zimne szare ściany, a w ciemnych – ciepłe odcienie, np. z dodatkiem złota, różu czy żółtego. Dodatkowo zimne szarości to dobry wybór do mniejszych wnętrz, gdyż optycznie je powiększą.

Odcienie szarości są uniwersalne, dlatego szare ściany są często spotykane we wnętrzach zaaranżowanych w różnych stylach. Szary kolor ścian dobrze wpisuje się w cechy stylu skandynawskiego czy industrialnego.

Szare ściany w skandynawskich wnętrzach

Dzięki nieustającej modzie na styl skandynawski, szare ściany w pomieszczeniach stały się bardzo modne. We wnętrzach utrzymanych w tej stylistyce w połączeniu z bielą i naturalnym odcieniem drewna, jest doskonałą, neutralną bazą dla aranżacji mebli i dodatków.

Szary kolor ścian w loftowych i nowoczesnych wnętrzach

Styl industrialny, loftowy i nowoczesny wyraża się m.in. poprzez dodatki w odcieniach szarości. Dobrze z nim będą współgrać szare ściany – wykonane z betonu albo materiałów imitujących beton.

Jak stworzyć harmonijną kompozycję z szarymi ścianami?

Szary kolor jest neutralny, dlatego dobrze mu w każdym zestawieniu. Jednak dopiero w towarzystwie innych barw nabiera indywidualnego charakteru. Jego aranżacyjne możliwości zależą od wybranego odcienia.

Aby stworzyć harmonijną kompozycję, najlepiej wybrać odcień szarości z tej samej tonacji, co sąsiadująca barwa. Jasne szarości świetnie pasują do drewna w jasnym, naturalnym odcieniu i pastelowych dodatków. Szary świetnie łagodzi też dominujące kolory oraz doskonale dopełnia wnętrza utrzymane w czystej bieli. Jeśli zdecydujesz się na wszystkie szare ściany, wszystkie wybierz kilka odcieni szarości – zabieg ten stworzy efekt głębi. Pamiętaj, że szary z domieszką żółtego jest cieplejszy, a z dodatkiem niebieskiego lub zielonego – zimny.

Artykuł Czytaj więcej

Graj w zielone – postaw na ściany w modnym kolorze

Zielony to najczęściej spotykany w naturze kolor. Jest przy tym bardzo uniwersalny. Daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga w skupieniu, poprawia pamięć. Dlatego obecnie stanowi bardzo modny dodatek w aranżacji wnętrz: popularna jest nie tylko domowa dżungla pełna bujnych roślin, ale i ściany w kolorze liści. Odpowiednio dobrany odcień sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Malowanie ścian na szaro – na co zwrócić uwagę?

Nie ufaj kolorom farb prezentowanym w Internecie ani w ilustrowanych magazynach – ich odcień w rzeczywistości może być znacznie inny. Podobnie jest w przypadku oglądania kolorów na próbniku w sklepie – tutaj wiele zależy od oświetlenia.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że malowanie ścian na szaro przyniesie efekt zgodny z oczekiwaniami, szukaj marketów budowlanych ze stanowiskiem do przeglądania próbek farb. Można tam sterować rodzajem oświetlenia – sztucznym: ciepłym białym oraz zbliżonym do światła naturalnego.

Zawsze testuj kolor na ścianie przy pomocy próbki farby – zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na ciemny odcień szarości. „Przymierz” kolor do podłogi, sąsiadujących mebli i sprzętów, sprawdź jak wygląda o każdej porze dnia i w sztucznym oświetleniu.

Na wygląd wnętrza będzie też miało wpływ wykończenie farby: mat, połysk lub satyna. Decydując się na malowanie ścian srebrną farbą, uzyskasz ciekawy efekt połyskującej ściany. Refleks doda wnętrzu uroku glamour i będzie odbijać światło.

Szary kolor ścian to również betonowe zacierki stworzone przy pomocy tynku strukturalnego.

Odcienie szarości

Szary kolor ścian niejedno ma imię. Niektóre szarości są tak jasne, że niemal białe, wpadające w błękit, fiolet, róż albo beż. Jednak mogą być tak ciemne, że prawie równają się z czernią.

Oto kilka najpopularniejszych odcieni szarości, które warto wypróbować we wnętrzach:

  • mysi – jasny szary z dodatkiem beżu,
  • gainsboro – odcień wpadający w jasny błękit,
  • gołębi – jasny, szaroniebieski odcień,
  • marengo – ciemny szary wpadający w fiolet.
  • feldgrau – inaczej polowa szarość, kolor niemieckich mundurów wojskowych; jest ciemny i zawiera domieszkę zieleni,
  • taupe – szarość połączona z brązem, stąd jej potoczna nazwa „greige” (gray + beige); Kolor ma przypominać odcień kreciego futerka; dobrze sprawdza się we wnętrzach klasycznych, np. w stylu francuskim,
  • grafitowy – szaroczarny odcień,
  • antracytowy – kolor bryły węgla, niemal czarna szarość.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Tapety – jak je dobrać do wnętrza? Pomysły na ciekawe aranżacje

    Tapeta to modny sposób na dekorację ściany. Bogactwo wzorów, faktur i kolorów sprawia, że można dobrać ją do wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach. Jaki rodzaj tapety warto wybrać i jak ciekawie zaaranżować ją w pomieszczeniu? Oto oryginalne pomysły na aranżacje, które podkreślą indywidualny charakter każdego wnętrza.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Szara kuchnia z drewnem. Jakie dodatki, płytki i kolor ścian?

    Marzysz o szarej kuchni, ale nie wiesz jak zaaranżować ją w funkcjonalny sposób? A może brakuje Ci pomysłu na dodatki do jasnej kuchni? Sprawdź, jakie rozwiązania znalazły się w naszym projekcie małej kuchni i wybierz to, co sprawdzi się też u Ciebie!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Malowanie ścian – poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania!

    Wiele remontów nie może obyć się bez malowania. Nowy kolor może nie tylko odświeżyć wnętrze, ale także nadać mu zupełnie innego charakteru. Jak prawidłowo pomalować ściany? Jakie narzędzia są potrzebne do malowania i jakie problemy mogą pojawić się, gdy zmienia się lub odświeża kolor ścian? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące malowania ścian.