Wapnowanie trawnika. Na czym polega?

Pomiędzy trawą zaczęło pojawiać się coraz więcej chwastów, a źdźbła zaczął zastępować mech? W tej sytuacji warto sprawdzić odczyn gleby i przy zbyt niskiej wartości przeprowadzić wapnowanie. Jak, kiedy i przy pomocy jakich preparatów najlepiej wapnować trawnik?

Na czym polega wapnowanie trawnika?

Prawidłowy wzrost trawnika zależy między innymi od odczynu pH gleby. Powinien on być nieco kwaśny i utrzymywać się na poziomie 5,5 – 6,5. Kiedy wartość odczynu pH gleby zbytnio spada, na trawniku może pojawić się mech oraz niepożądane rośliny. To skutek zbyt kwaśnej ziemi. Właśnie po to, aby unormować poziom pH, przeprowadza się wapnowanie trawnika, czyli wzbogaca się go o substancję zasadową. Można to wykonać ręcznie lub przy pomocy rozsiewacza.

W celu obniżenia pH gleby należy nawozić trawnik preparatem odkwaszające na bazie kredy nawozowej lub dolomitu. Zawierają one dużą ilość niezbędnego magnezu oraz wapnia. Występują w formie sypkiej. Należy je równomiernie rozsypać na całej powierzchni trawnika, wykonując zdecydowane, zamaszyste ruchy. Następnie należy powstrzymać się od wzbogacania trawnika innymi nawozami oraz dosiewania nowej trawy.

Kiedy wapnować trawnik?

Trawnik może potrzebować dodatkowej dawki wapnia i magnezu, kiedy:

  • pojawia się na nim mech i coraz więcej chwastów;
  • trawa przerzedziła się;
  • źdźbła rosną wolniej.

Po zauważeniu tych symptomów należy sprawdzić odczyn pH gleby przy pomocy prostych do wykonania testów do mierzenia pH gleby. Warto to zrobić, ponieważ niepotrzebnie wykonane wapnowanie może doprowadzić do zniszczenia trawnika. Test najlepiej wykonać na przełomie lutego i marca, kiedy trawa nie wejdzie jeszcze w okres wegetacji. Będzie to odpowiedni moment na przeprowadzenie ewentualnego zabiegu.

Preparaty do wapnowania trawnika – co wybrać?

Preparatami do wapnowania trawnika są nawozy odkwaszające na bazie jednego z dwóch składników:

  • dolomitu,
  • kredy nawozowej.

Oba są równie skuteczne, ale różnią się zawartością procentową tlenku wapnia, który odpowiedzialny jest za odczyn zasadowy, równoważący zbyt kwaśne pH gleby. Dolomit zawiera go 30%, a kreda 50%, dlatego w przypadku pierwszego środka, trzeba będzie użyć większej ilości nawozu. Działa on dopiero po mniej więcej dwóch sezonach, ale efekt utrzymuje się na dłużej. Wapnowanie przy użyciu kredy zadziała już w sezonie przeprowadzania zabiegu, ale trzeba będzie go powtórzyć za kilka lat.

BHP wapnowania trawnika — zasady bezpieczeństwa

Chociaż dolomit i kreda to substancje naturalne, nawozy odkwaszające mogą zawierać dodatek środków pomocniczych, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą. Przed wykonywaniem wapnowania trawnika należy więc założyć rękawice ochronne oraz strój zakrywający ręce i nogi. Warto też uważać na oczy, aby preparat się do nich nie dostał. Zalecamy użycie okularów ochronnych.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Kiedy wapnować trawnik? Jaka jest odpowiednia pogoda na wapnowanie?

Podczas wapnowania pogoda powinna spełniać określone warunki. Dzień powinien być bezwietrzny, nie może padać deszcz. Lepiej też, aby na trawniku nie stały kałuże, więc warto poczekać kilka dni po deszczu. Dzięki temu nawóz zostanie równomiernie rozłożony.

Wapnowanie trawnika wapnem budowlanym – czy wapno budowlane nadaje się na trawnik?

Trawnik powinno wapnować się wyłącznie nawozami do tego przeznaczonymi. Wapno budowlane ma nieznany skład i może jedynie pogorszyć stan trawnika.

Pod jakie drzewa i rośliny sypać wapno?

We wrześniu lub październiku, lub wczesną wiosną na przełomie lutego i marca warto wapnować nie tylko trawnik, ale też rośliny, które lubią bardziej zasadowy odczyn gleby. Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt kwaśna, powinno się podsypać wapnem: lawendę, goździki, juki, bukszpan, rokitnik, buk, klon jawor, budleję oraz drzewa owocowe, które lubią pH równe 5,9.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wykonać piaskowanie trawnika?

    Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych każdego zadbanego trawnika należą nawożenie, aeracja oraz piaskowanie. Nawożenie dostarcza trawnikowi wartościowych składników mineralnych. Natomiast aeracja służy napowietrzeniu gleby, dzięki czemu podłoże jest luźniejsze. A dlaczego każdy właściciel trawnika powinien posypywać murawę piaskiem? Kiedy i jak prawidłowo wykonać piaskowanie trawnika? Poznaj kilka praktycznych wskazówek.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Mech na trawniku

    Przyczyn występowania mchu na trawniku jest kilka: zbyt niskie pH gleby (czyli gleba zbyt kwaśna), zbyt duża wilgotność podłoża, podłoże gliniaste i nieprzepuszczalne, znacznie ocienienie powierzchni, nieprawidłowe nawożenie oraz zbyt niskie koszenie. Jak pozbyć się mchu z trawnika? Podpowiadamy!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Kosiarki. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

    Kosiarka to podstawowy sprzęt ogrodniczy, dzięki któremu można utrzymać atrakcyjnie wyglądający i estetyczny trawnik. Podpowiadamy, jakie urządzenie będzie najlepsze: spalinowe, akumulatorowe, elektryczne, a może kosiarka traktorek? Rozwiewamy wątpliwości związane z obsługą i konserwacją sprzętu.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Trawnik cz.1: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

    Gęsty, równy, soczyście zielony trawnik bez chwastów to ozdoba każdej posesji. Regularnie pielęgnowany nie będzie wymagał dodatkowych zabiegów. Wyjaśniamy m.in.: jak założyć trawnik, podlewać go, kosić, napowietrzać oraz czy i w jakich sytuacjach potrzebne będą nawozy!