Mech na trawniku
Przyczyn występowania mchu na trawniku jest kilka: zbyt niskie pH gleby (czyli gleba zbyt kwaśna), zbyt duża wilgotność podłoża, podłoże gliniaste i nieprzepuszczalne, znacznie ocienienie powierzchni, nieprawidłowe nawożenie oraz zbyt niskie koszenie. Jak pozbyć się mchu z trawnika? Podpowiadamy!
Mech na trawniku – przyczyny
Zbyt kwaśna gleba
Jeśli stwierdzimy, że gleba jest zbyt kwaśna, należy zastosować nawóz wapniowo-magnezowy (np. Dolomit). Wapniowanie poprawi strukturę gleby i odkwasi podłoże. Trawnik najlepiej rośnie na glebie o odczynie obojętnym, jest wtedy gęsty i zwarty, co zapobiega rozrastaniu się mchu. Pamiętajmy, że nawozy, którymi nawozimy trawnik, powinny mieć odczyn obojętny lub zasadowy, nigdy – kwaśny.
Nieprzepuszczalne i gliniaste podłoże
Zbyt gliniaste i nieprzepuszczalne podłoże, które zatrzymuje wilgoć, należy spulchnić, rozluźnić oraz zdrenować. Najlepiej zrobić to jeszcze przed założeniem trawnika. Gliniastą glebę należy wymieszać z piaskiem. Warstwę drenującą (np. drobny żwir) powinno umieścić się pod warstwą podłoża właściwego. Drenaż taki ułatwi usuwanie nadmiaru wody, szczególnie jeśli zamierzamy założyć trawnik w miejscu, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych.
Jeśli natomiast chcemy poprawić przepuszczalność gleby na już istniejącym trawniku, możemy darń posypać piaskiem. Nie da to tak dobrych efektów, jak drenaż, ale ułatwi nieco odprowadzanie wody. Duża wilgotność sprzyja rozrastaniu się mchu, dlatego warto ograniczyć podlewanie trawnika. Jeśli mamy zamontowany system automatycznego nawadniania, warto zainwestować także w czujnik deszczu, który odcina dopływ wody, gdy opady są dostatecznie obfite.
Cień
Na znaczne ocienienie powierzchni niewiele możemy poradzić. Cień wielkiego drzewa lub budynku to idealne miejsce na rozrastanie się mchu. Natomiast aby trawa bujnie rosła, potrzebuje dużej ilości słońca. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednich warunków świetlnych, może warto w zacienionych miejscach posadzić rośliny okrywowe. Należą do nich np.: bluszcz pospolity, barwinek pospolity, irga, trzmielina Fortune'a, konwalia majowa, funkia.
Alternatywa dla trawnika – rośliny cienioznośne
Wertykulacja i aeracja – usuwanie mchu z trawnika
Aby mechanicznie usunąć mech z trawnika należy na początku zastosować wertykulację i aerację.
Wertykulacja to zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni, dzięki któremu suche i martwe źdźbła zostają usunięte, a składniki odżywcze lepiej docierają do korzeni. Po wertykulacji trawnik należy dokładnie wygrabić, aby usunąć resztki mchu i suchą trawę.
Aeracja natomiast to inaczej napowietrzanie darni. Zabieg ten ma na celu rozluźnienie podłoża, dzięki czemu do korzeni lepiej docierają nawozy, woda i powietrze. Napowietrzanie darni przyczynia się do lepszego wzrostu trawy i zagęszczania trawnika. A na zdrowym, gęstym i zwartym trawniku rzadziej pojawia się mech.
Opryski chemiczne – środki do zwalczania mchu z trawnika
Po wykonaniu zabiegu wertykulacji i aeracji należy zastosować preparat chemiczny w postaci oprysku (np. Mogeton 25 WP). Zabieg jest najskuteczniejszy, gdy wykonujemy go, kiedy trawnik jest wilgotny. Mech można zwalczać także innymi środkami chemicznymi np. Antymech, Antymos. Po zwalczeniu mchu puste miejsca w trawniku można uzupełnić dosiewając mieszankę traw regeneracyjnych.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak często należy kosić trawnik w trakcie lata?
Częstotliwość koszenia zależy od tempa wzrostu trawy. W okresie intensywnego wzrostu zaleca się kosić trawnik co 7-14 dni. Pamiętaj, żeby nie przycinać więcej niż ⅓ wysokości trawy podczas jednego koszenia.
Jakie nawozy stosować do trawnika i kiedy?
Wiosną warto stosować nawozy bogate w azot, które wspierają wzrost trawy. Latem można używać nawozów z mniejszą zawartością azotu. Przed zimą warto sięgnąć po nawozy z większą ilością potasu i fosforu, które wzmacniają system korzeniowy.