Kalendarz ogrodnika – październik

W październiku trzeba przede wszystkim pamiętać o pracach porządkowych – oczyścić rabaty z roślinami ozdobnymi, uporządkować grządki warzywne, przekopać glebę, zadbać o nawożenie trawy i roślin. Jesień to dobry moment na sadzenie roślin z gołym korzeniem. Sadzimy także róże. Bardziej wrażliwe gatunki zabezpieczamy przed pierwszymi przymrozkami, zbieramy ostatnie warzywa i owoce. Jak zaplanować prace w ogrodzie? Podpowiadamy!

Trawnik

W październiku koszenie trawników wciąż jest konieczne – trawę należy w tym miesiącu skosić przynajmniej dwukrotnie. Jeśli jest ciepło i sucho, murawę nawadniamy w miarę potrzeb. Można jeszcze zastosować nawóz fosforowo-potasowy. Warto również pamiętać o regularnym grabieniu opadłych liści z trawnika. Gruba warstwa liści odcina korzenie i źdźbła trawy od światła, co może doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej lub chorób grzybowych."

Prace porządkowe

W październiku jeszcze przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, należy zabezpieczyć rośliny ciepłolubne uprawiane w gruncie. Bardziej wrażliwe gatunki (np. młode budleje, ketmie syryjskie czyli hibiskusy, klony palmowe oraz powojniki, róże) kopczykujemy do wysokości około 30-40 cm. Jeśli zima będzie sroga i rośliny przemarzną, powinny odbić z najniższych pędów.

W październiku oczyszczamy rabaty, na których rosły rośliny jednoroczne. Z grządek usuwamy chwasty i resztki roślin, glebę przekopujemy i nawozimy. Na jesieni stosujemy nawozy fosforowo-potasowe, nie należy używać nawozów azotowych (te zastosujemy na wiosnę). Glebę można także zasilić dobrze rozłożonym obornikiem, jednak nie częściej niż co 3-4 lata.

Ziemię z obornikiem przekopujemy, nie wyrównujemy powierzchni. Jesienią do nawożenia można także użyć kompostu, który rozkładamy koliście wokół roślin, a glebę lekko przekopujemy.

Artykuł Czytaj więcej

Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?

Kompostownik w ogrodzie to bardzo dobry sposób na ponowne wykorzystanie organicznych resztek. Przekompostowane odpadki roślinne i resztki z kuchni są także świetnym i tanim nawozem naturalnym. Przy zakładaniu kompostownika warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Jak zrobić kompostownik? Podpowiadamy!

Warzywa

W październiku zbieramy ostatnie warzywa: brokuły, kalarepę, kalafiory, kapustę, marchew, rzodkiew, rzepę. W pierwszej połowie miesiąca zbieramy też szpinak z siewu letniego.

Przed nastaniem mrozów zbieramy także pomidory, także te niedojrzałe – powinny dojrzeć, jeśli będziemy je przechowywać w ciepłym miejscu. Rośliny cebulowe i czosnek przechowujemy w miejscach suchych (np. strych), warzywa korzeniowe potrzebują wyższej wilgotności powietrza (np. piwnica).

Grządki po warzywach oczyszczamy, a resztki roślinne możemy przeznaczyć na kompost – pod warunkiem, że nie są porażone przez choroby. Zagony przekopujemy i nawozimy kompostem, obornikiem lub nawozami mineralnymi.

Na początku października możemy sadzić do gruntu cebulę dymkę, a pod osłonami warto wysiać zimowe sałaty.

Owoce

Zbieramy ostatnie owoce jabłek, gruszek, śliwek i pigwy. Wysoko rosnącym owocom nie przeszkadzają przygruntowe przymrozki (do minus 2-3 stopni), ale jeśli zapowiadane są silniejsze mrozy, wszystkie owoce trzeba zebrać i schować.

Do przechowywania nadają się tylko zdrowe owoce, które mają nieuszkodzoną skórkę i nie są robaczywe. Owoce zasuszone, opadłe, gnijące, porażone chorobami trzeba spalić lub wrzucić do specjalnych pojemników na odpady organiczne.

Sadzenie roślin z gołym korzeniem

W październiku sadzimy w ogrodzie rośliny z gołym korzeniem. Rośliny kopane wprost z gruntu można sadzić tylko wczesną wiosną lub jesienią.

Gatunki drzew i krzewów owocowych oraz gatunki ozdobne (także te na żywopłot) kupujemy w stanie bezlistnym. Należy posadzić je od razu po zakupie, bo inaczej wyschną.

Do dołka warto wrzucić trochę dobrze rozłożonego nawozu naturalnego – kompostu albo żyznej ziemi ogrodniczej (np. substratu ogrodniczego na bazie torfu wysokiego). Świeżo posadzone rośliny obficie podlewamy i dbamy o to, żeby ziemia wokół nich była stale wilgotna.

Wiotkie i wysokie gatunki warto dodatkowo zabezpieczyć palikami, żeby nie połamały ich silne podmuchy wiatru. Świeżo posadzonych roślin nie przycinamy, trzeba to zrobić dopiero na wiosnę. Rośliny z gołym korzeniem, których nie możemy od razu posadzić, trzeba zadołować i obficie podlać.

Kiedy sadzić róże?

Październik to dobry moment na sadzenie róż – powinny dobrze ukorzenić się przed nastaniem zimy i zakwitnąć w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Jak sadzić róże?

Dwa-trzy tygodnie przed planowaniem sadzeniem tych ozdobnych krzewów glebę trzeba głęboko przekopać (do około 50 cm) i wzbogacić kompostem lub nawozem sztucznym dla róż (bez związków azotowych).

Świeżo posadzone krzewy obficie podlewamy i kopczykujemy. Kopczyki ziemi powinny mieć około 20-30 cm. Róże wymagają stanowisk ciepłych, słonecznych, zacisznych, osłoniętych od wiatru. Krzewy te preferują gleby żyzne, próchnicze, gliniasto-piaszczyste i dość wilgotne.

Rośliny jednoroczne i byliny

Na jesieni warto wysiać na rabaty nasiona roślin jednorocznych – dzięki temu będą kwitły wcześniej. Siewki trzeba zabezpieczyć przed zimą, żeby nie przemarzły. Można to tego celu użyć gałązek drzew i krzewów iglastych, suchych liści lub agrowłókniny. W październiku wysiewamy:

  • czarnuszkę,
  • chabry,
  • dimorfoteki,
  • eszlocje,
  • kosmosy,
  • maki,
  • mietelniki,
  • nagietki,
  • ostróżki,
  • ubiorki,
  • gipsówki.

W październiku można jeszcze sadzić i rozmnażać przez podział rośliny wieloletnie:

  • barwinki,
  • bergenie,
  • bodziszki,
  • dąbrówki rozłogowe,
  • funkie,
  • gęsiówki,
  • goździki pierzaste,
  • krwawniki,
  • runianki,
  • skalnice,
  • tawułki,
  • złocienie,
  • zawciągi,
  • żagwiny.
Dobrze wiedzieć

Można także sadzić konwalie, pamiętając, że rośliny te preferują stanowiska wilgotne i cieniste. Uwaga! Konwalie, które rosną w lesie, są pod ochroną i nie można ich wykopywać. W ogrodzie sadzimy konwalie zakupione w sklepach i centrach ogrodniczych.

Rośliny cebulowe

Pierwsza połowa października to ostatni moment, aby posadzić do gruntu cebule takich roślin, jak:

  • cebulice,
  • czosnki ozdobne,
  • iksje,
  • kosaćce,
  • krokusy,
  • lilie,
  • przebiśniegi,
  • szafirki,
  • śniedki,
  • tulipany.

Po wystąpieniu pierwszych mrozów glebę wokół nich podsypujemy warstwą ściółki, kory albo torfu odkwaszonego (około 3-5 cm).

Artykuł Czytaj więcej

Ściółkowanie – poznaj sprawdzone metody i materiały

Ściółkowanie jest jedną z czynności, którą wykonuje się ze względów pielęgnacyjnych i dekoracyjnych. Główne zalety ściółkowania to użyźnienie gleby i ograniczenie wzrostu chwastów. Czy ściółkowanie jest niezbędne? Jaki rodzaj ściółki wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu, to na początku października wykopujemy z gruntu bulwy roślin, które nie zimują w gruncie w naszym klimacie np. accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny, mieczyki, tygrysówki, a po pierwszych przymrozkach – bulwy dalii, begonii bulwiastych i pacioreczników.

Pędy należy przyciąć na wysokości około 10-15 cm. Dalie należy przesuszyć – ważne, aby wypłynął z nich sok. Karpy i bulwy trzeba umieścić w pojemnikach z korą, torfem lub piaskiem. Begonie, dalie i pacioreczniki trzymamy w miejscach ciemnych, chłodnych i suchych.

Rośliny na balkonach i tarasach

Rośliny doniczkowe, które na lato wynieśliśmy na taras czy balkon, należy zabrać do domu. Jeśli zapowiadane są przymrozki, chowamy wszystkie rośliny ciepłolubne (np. oleandry, datury) do jasnych i chłodnych pomieszczeń. Jeżeli przymrozki już wystąpiły i ucierpiały kwiaty balkonowe (np. pelargonie, surfinie, petunie), należy je wyrzucić, a skrzynki oczyścić.

Rośliny wieloletnie można przezimować w jasnym i chłodnym pomieszczeniu (np. pelargonie). Podlewanie kwiatów w okresie jesienno-zimowym powinno być umiarkowane. Roślin nie nawozimy.

Oczko wodne

Oczyszczamy teren wokół oczka wodnego w ogrodzie: usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz uschnięte i zwiędłe rośliny. Jeśli staw jest głębszy niż 1 m, rośliny wodne ustawiamy na dnie zbiornika.

Natomiast jeśli oczko wodne jest płytsze, wszystkie rośliny wyjmujemy, wkładamy do pojemnika z wodą i ustawiamy w jasnym i dość chłodnym miejscu. Jeśli mamy tropikalne rośliny do oczka wodnego, takie jak np. hiacynt wodny (pontederia gruboogonkowa), piscja („sałata wodna”) czy salwinia pływająca, należy im zimą zapewnić temperaturę ok .15-18 stopni i widne pomieszczenie.

Dno w niewielkim stawie należy oczyścić z mułu i zgniłych resztek roślin. Nad oczkiem wodnym warto rozciągnąć siatkę o drobnych oczkach, która zabezpieczy staw przed spadającymi liśćmi, gałęziami i innymi zanieczyszczeniami.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą?

Dobrym momentem na koszenie trawnika przed zimą jest połowa października. Jeśli jesień jest słoneczna, nie ma przymrozków, a także obficie pada deszcz, termin ostatniego koszenia może przesunąć się na początek listopada. Pamiętaj, że na zimę nie powinno się zostawiać źdźbeł dłuższych niż 8 cm.

Czy lawendę można sadzić jesienią?

Lawendę można sadzić wiosną i jesienią. Dobrym terminem będzie początek września i października.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Kalendarz ogrodnika – listopad

    Jakie prace w ogrodzie powinniśmy wykonać w listopadzie? Kiedy ziemia zamarznie, osłaniamy bardziej wrażliwe gatunki roślin, kopczykujemy róże, zabezpieczamy świeżo posadzone drzewa i krzewy. Trzeba regularnie usuwać opadłe liście, zadbać o trawnik i urządzenia w oczku wodnym, a przed nastaniem silnych mrozów porządnie podlać rośliny iglaste i zimozielone.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Nawożenie roślin przez cały rok - poradnik

    Aby rośliny dobrze rosły, pięknie kwitły, obficie owocowały i były zdrowe – powinny być odpowiednio nawożone. Do odżywiania roślin możesz stosować nawozy organiczne (naturalne) oraz mineralne (o zróżnicowanym składzie). W okresie wiosennym rośliny potrzebują nawozów zasobnych w azot, późnym latem i jesienią mieszanek potasowo-fosforowych. Jak dbać o rośliny przez cały rok? Jakie nawozy stosować? Dzisiaj poznasz odpowiedzi na te pytania!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Mech na trawniku

    Przyczyn występowania mchu na trawniku jest kilka: zbyt niskie pH gleby (czyli gleba zbyt kwaśna), zbyt duża wilgotność podłoża, podłoże gliniaste i nieprzepuszczalne, znacznie ocienienie powierzchni, nieprawidłowe nawożenie oraz zbyt niskie koszenie. Jak pozbyć się mchu z trawnika? Podpowiadamy!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Jak skutecznie naostrzyć nóż do kosiarki?

    Kiedy kosząc trawnik, znajdujemy strzępy trawy za kosiarką, a po skończonej pracy koszona powierzchnia jest nierówna i poszarpana, oznacza to, że najwyższy czas wymienić lub naostrzyć nóż do kosiarki. Jak to najlepiej zrobić? Podpowiadamy, jak skutecznie naostrzyć noże do kosiarki.