Mała architektura ogrodowa
Zastanawiasz się, jak zagospodarować działkę lub ogród? Z naszych porad dowiesz się, jakie warunki należy spełnić podczas budowy altany ogrodowej, piwniczki, domku narzędziowego, toalety lub kurnika. Podpowiemy, jak wykorzystać pergolę oraz dlaczego warto założyć inspekt ogrodowy. Nasi specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące budowy, zastosowania, właściwości, użytkowania oraz pielęgnacji elementów architektury ogrodowej.
Altana w ogrodzie: jakie obowiązują przepisy, jakie wybrać materiały?
Może służyć jako miejsce relaksu lub spotkań rodzinnych na świeżym powietrzu. Warto rozszerzyć jej zastosowanie na domowe SPA, siłownię pod chmurką lub miejsce zabaw dla dzieci. Altana w ogrodzie to miejsce, w którym można zrelaksować się, spożywać posiłki i spędzać czas – nawet, gdy pada deszcz. Podpowiemy, czy altana ogrodowa wymaga zgłoszenia i pozwolenia na budowę? Jak duża może być i jakie warunki powinna spełniać, aby była skonstruowana zgodnie z aktualnymi przepisami? Sprawdź, gdzie należy szukać informacji na temat prawa budowlanego oraz gdzie znaleźć plan zagospodarowania przestrzennego. Poznaj przepisy budowlane dotyczące altan ogrodowych. Zajrzyj też do praktycznego poradnika, dotyczącego materiałów i kwestii technicznych przy budowie altany ogrodowej.
Domek ogrodowy drewniany: przepisy i budowa
Chcesz inaczej wykorzystać drewnianą architekturę ogrodową? Szukasz domku na działkę rekreacyjną, a może miejsca na ogrodową siłownię, biuro lub składzik? Poznaj zastosowania drewnianych domków ogrodowych. Przeczytaj poradę na temat aspektów prawnych, planowania oraz budowy domków ogrodowych i stwórz funkcjonalną, wygodną przestrzeń do dowolnego zaaranżowania i zagospodarowania.
Domek narzędziowy: prawo budowlane, dobór materiałów, budowa
Domki narzędziowe pozwalają na uporządkowanie narzędzi i sprzętów przydatnych w ogrodzie. Nasi specjaliści radzą, jak zaplanować jego budowę oraz co mówi prawo budowlane na temat takiej konstrukcji. Przeczytaj artykuł o przepisach i dowiedz się, jak powinien być umieszczony domek narzędziowy względem innej działki, jakie może mieć wymiary i czy wymaga pozwolenia lub zgłoszenia. Następnie przejdź do porad na temat samej budowy domku na narzędzia i sprawdź: jakie wybrać materiały, czy gotowy domek narzędziowy to dobre rozwiązanie, jak go ocieplić i jak zabezpieczyć drewno?
Piwniczka ogrodowa: aspekty prawne, budowa krok po kroku
Dzięki piwniczce ogrodowej dłużej można cieszyć się świeżością owoców i warzyw, a także przechowywać domowe przetwory i wino. W artykule wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby budowa piwniczki była legalna, jakie materiały będą potrzebne oraz jak wykonać tę konstrukcję krok po kroku. Wyjaśniamy także, co można przechowywać w piwniczce ogrodowej oraz jakie rośliny nadają się do nasadzeń.
Pergola: zastosowanie, wybór materiałów i budowa
Pergola ogrodowa pełni przede wszystkim funkcje dekoracyjne, ale z jej pomocą można również zacienić taras lub miejsce do relaksu w ogrodzie. W artykule dotyczącym pergoli znajdziesz informacje na temat doboru materiałów, rodzajów pergoli oraz kwiatów i roślin, które warto przy niej posadzić. Dowiesz się także, jaka pergola sprawdzi się do wisterii, winogron lub pnących róż.
Inspekt i tunel foliowy: zastosowanie, wybór roślin i budowa
Inspekt lub tunel foliowy to elementy małej architektury ogrodowej, które pomagają w uprawie roślin, przedłużając ich wegetację. W artykule podpowiadamy, czym różnią się te dwa rozwiązania, jak je wykorzystać w ogrodzie oraz jak powinny być zbudowane, aby pomóc w hodowli warzyw, owoców i kwiatów. Z nami dobierzesz odpowiednie materiały, poznasz obowiązujące przepisy oraz otrzymasz porady na temat prawidłowego ustawienia inspektów i tuneli foliowych.
Wędzarnia ogrodowa: prawo budowlane, budowa i zastosowanie
Smak i jakość własnoręcznie przygotowanych wędlin, kiełbas i wędzonych ryb jest niepowtarzalna. W naszym artykule podpowiadamy, jak samodzielnie wędzić produkty spożywcze oraz jakie zasady należy spełnić, aby ogrodowa wędzarnia była zgodna z prawem. Nasi eksperci doradzą, jak zrobić wędzarnię murowaną lub z beczki, jakie drewno użyć, a jakie nie nadaje się do wędzenia.
Palenisko ogrodowe: jak je wykorzystać i zbudować?
Palenisko ogrodowe pomaga przedłużyć sezon ogrodowy nawet o kilka miesięcy. Dobrze ustawione i skonstruowane ogrzeje w chłodne wiosenne, jesienne, a nawet zimowe dni i wieczory. Przy pomocy odpowiednich akcesoriów przygotujesz na nim oryginalny poczęstunek w formie dania jednogarnkowego. W artykule podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń dookoła paleniska, jaki rodzaj wybrać oraz czy można rozpalać ognisko na własnej działce.
Szklarnia: jak ją zbudować i zaaranżować?
Przedłuża wegetację roślin i sprawia, że uprawa tych wymagających lub egzotycznych jest możliwa także w polskim klimacie – szklarnia ogrodowa to sposób na obfite zbiory i coś specjalnego dla zapalonych ogrodników. Przeczytaj artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości na temat rodzajów szklarni, materiałów oraz samej budowy. Poznaj aktualne przepisy i zaplanuj z nami każdy etap prac.
Kurnik: przepisy, wymiary, budowa
Świeże i ekologiczne jajka z własnego kurnika ogrodowego? Poznaj najnowszy trend na kurnik przydomowy i dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o zwierzęta, jakie wymiary powinna mieć konstrukcja oraz jak ją zbudować, aby kury były zdrowe i dawały dużo jajek. W artykule na temat przydomowego kurnika nasi specjaliści tłumaczą zasady i przepisy dotyczące jego budowy.
WC na działce rekreacyjnej: wymogi prawne
Planujesz budowę WC na działce rekreacyjnej? Zanim kupisz potrzebne materiały, sprawdź, czy zaprojektowana przez ciebie konstrukcja jest zgodna z przepisami prawa budowlanego. W artykule przedstawiamy aktualne wymogi prawne, podpowiadamy, w jakiej odległości należy umieścić WC względem innej działki oraz budynków mieszkalnych.